Намалено образуване на гной
Намалено образуване на гной представлява състояние, при което събирането на гной в тъканите като отговор на възпалителен процес, е намалено и недостатъчно. Тъй като събирането на гной в тъканите и образуването на абсцес е вид защитна реакция на организма, с която се цели ограничаване и обезвреждане на инфекциозни агенти (бактерии, паразити) или чужди тела (отломки, трески, инжекционни игли) попаднали в организма, намаленото образуване на гной се наблюдава при организми с намален имунитет.
Намалено образуване на гной може да се наблюдава при: вроден първичен имунодефицит, дефицит на IgG, недостатъчно количество имуноглобулини в кръвния серум, СПИН, Т- и Б- клетъчни нарушения или дисфункции, химиотерапия, лечение със стероиди, диабет, прекомерна употреба на антибиотици, генетични заболявания свързани с комплементна недостатъчност (дефицит на компоненти на комплемента) и други.
Дефицит на компоненти на комплемента е вродено или придобито състояние, при което се наблюдава липса на части от имунната система (комплементът е т.нар. вродена имунна система). Компонентите и са най-малко 30 и симптомите на заболяването зависят от това кой от тях липсва и пълна или частична е липсата му. Този дефицит предизвиква намалени способности на организма да се справи с проникналите в него патогени (бактерии). Наблюдават се следните симптоми: намалено образуване на гной, чести бактерийни инфекции, чести инфекции на респираторния тракт, чести септични състояния, менингит, кожни язви, инфекции на венците, левкоцитоза, бавно зарастване на рани, честа поява на абсцеси, тежки инфекции с Найсерия, кръвни съсиреци в големи венозни съдове, кръв в урината, бъбречни заболявания.
Коментари към Намалено образуване на гной