Младежка задна субкапсуларна катаракта
Младежка задна субкапсуларна катаракта: представлява преждевременно появила се катаракта (помътняване на лещата) в задната част под капсулата на лещата.
Младежката задна субкапсуларна катаракта може да се наблюдава при: захарен диабет, токсоплазмоза, травма, радиация, приемане на големи количества кортикостероиди, болест на Уилсън (Wilson's disease), синдром на Даун (Down syndrome), синдром на Патау (Patau syndrome), синдром на Едуардс (Edwards syndrome), болест на Фабри (Fabry's disease), неврофиброматозен синдром тип ІІ и други.
Неврофиброматозен синдром тип ІІ (Neurofibromatosis syndrome Type II) е наследствено заболяване, характеризиращо се с поява на доброкачествени тумори на мозъка в областта на осми черепномозъчен нерв (слухово-вестибуларен нерв).Тази форма на заболяването се причинява от мутация на гена "Merlin". Симптомите започват обикновено в юношеска възраст, но може да настъпи във всяка друга възраст. Шваномът на слухово-вестибуларния нерв може да предизвика загуба на слух, шум в ушите, загуба на баланс. Други симптоми са: интракраниални тумори, шваном на дорзалните коренчета на гръбначния мозък, младежка задна субкапсуларна катаракта, множество доброкачествени тумори на кожата и нервите, периферна (съсъдеста) неврофибриоматоза, хипопигментация и хиперпигментация на места по кожата, поява на кафеникави петна тип "кафе с мляко", лунички по перинеума, ингвиналната област и подмишниците, тумори по зрителния нерв, пигментирани ириси поради хамартома, възелчета на Lisch, нисък ръст, голяма глава и други.
Коментари към Младежка задна субкапсуларна катаракта