Мезентериална исхемия
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Мезентериална исхемия представлява състояние, което се характеризира с нарушено кръвоснабдяване на тънкото и/или дебелото черво поради недостатъчен приток на кръв към мезентериалните съдове. Исхемията настъпва поради драстично намаление или липса на кислород към чревната тъкан, което може да доведе до некроза (инфаркт) на червата. Мезентериалната исхемия се среща сравнително рядко и се наблюдава предимно при възрастни хора над 60-годишна възраст.
Мезентериалната исхемия се разделя на два основни вида в зависимост от скоростта на развитие на симптомите: остра и хронична. Острата исхемия настъпва внезапно и обикновено е причинена от тромбоза или емболия на мезентериалната артерия. За разлика от нея, хроничната исхемия се развива постепенно във времето, което може да доведе до по-трудно разпознаване на симптомите и забавяне в диагностичния процес. Навременното лечение на мезентериалната исхемия е от съществено значение, тъй като състоянието може да бъде животозастрашаващо и да представлява сериозна опасност за живота.
Мезентериална исхемия може да се дължи на:
- Болести на храносмилателната система - чревна обструкция (илеус), апендицит, усукване на червата (волвулус), херния, дивертикулит, перитонит, чернодробна цироза, хроничен панкреатит.
- Болести на кръвта и органите на кръвообращението - атеросклероза, мезентериална тромбоза, остра/хронична сърдечна недостатъчност, аортна дисекация, сърповидно-клетъчна анемия, хиперкоагулация, тромбофилия.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене, прием на контрацептиви, прием на някои медикаменти (вазоконстриктори).
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - медицински интервенции, злоупотреба с наркотици (кокаин).
- Инфекциозни и паразитни болести - сепсис.
- Новообразувания - тумор на дебелото черво, тумор на черния дроб, тумор на панкреаса.
Рискови фактори
Мезентериалната исхемия обикновено възниква на фона на множество предразполагащи фактори, най-честите сред които са:
- Напреднала възраст
- Тютюнопушене
- Прием на контрацептиви
- Прием на наркотици
- Дехидратация
- Хиперлипидемия
- Диабет тип 1 или тип 2
- Хиперкоагулационни състояния
- Сърдечно-съдови заболявания
- Пациенти на хронична диализа
- Скорошни операции или медицински интервенции
По-чести причини за възникване
Атеросклероза
Атеросклерозата е една от най-честите причини за намаляване на кръвотока към чревната тъкан и постепенно развитие на мезентериална исхемия. Атеросклеротичният процес е прогресиращо състояние, което се характеризира с прекомерно натрупване на липиди и промяна в структурата на съдовата стена. Този процес с времето води до образуване на атеросклеротични плаки, които стесняват лумена на артериите и намаляват драстично еластичността им. При генерализиране на състоянието, атеросклерозата може да се разпространи и да засегне включително и мезентериалните артерии, чиято функция е да снабдяват червата с кислород и хранителни вещества. Атеросклеротичният процес възпрепятства кислородната доставка поради значително стесняване на съдовете и създава предпоставка за развитие на хронична мезентериална исхемия.
» Повече информация по темата: Атеросклероза
Хипотония
Хипотония представлява състояние, при което се измерва понижение в кръвното налягане. Хипотонията може да бъде резултат от различни нарушения, включително намаление в кръвния обем, понижена помпена функция на сърцето или прекомерна дилатация на периферните съдове. Понижението в кръвното налягане води до силно намалена мезентериалната перфузия, вследствие на което се наблюдава и недостиг на кислород към съответната тъкан. Развитието на мезентериална исхемия, вследствие на хипотония, се свързва най-често с обезводняване на организма (дехидратация), масивна кръвозагуба или в резултат на хронични сърдечно съдови заболявания като например сърдечна недостатъчност.
» Повече информация по темата: Хипотония
Мезентериална тромбоза
Тромбоза на мезентериалните съдове е една от главните причини за възникване на остра мезентериална исхемия. Образуването на тромб (кръвен съсирек) най-често възниква на фона на подлежащ атеросклеротичен процес или при състояния, свързани с повишена склонност на кръвта към съсирване (прием на контрацептиви, хиперкоагулационни заболявания и др.). Мезентериалната тромбоза води до частично или пълно запушване на засегнатия съд, вследствие на което се прекъсва кръвоснабдяването на тъканите и се развива исхемия. В случай че кръвния поток не се възстанови навреме, е възможно да настъпи инфаркт на чревната тъкан.
Болести на храносмилателната система
Нарушения в различни отдели на храносмилателната система могат да доведат до развитие на мезентериална исхемия. Така например при усукване на червата (волвулус) или заклещване на херния може да се получи притискане на мезентериален съд, което да доведе до компрометиране в кръвоснабдяването на червата. По същия механизъм различни туморни формации в коремната кухина или хипертрофирали органи могат директно да окажат компресивно действие върху мезентериалните съдове, в резултат на което се развива исхемия.
Симптоми
Симптомите, които възникват зависят главно от подлежащата причина и вида на исхемията.
Острата мезентериална исхемия настъпва внезапно и тежестта на симптомите прогресира бързо във времето. Те могат да включват:
- Силна коремна болка
- Гадене
- Повръщане
- Диария
- Наличие на кръв в изпражненията
- Ниско кръвно налягане
- Втрисане
За хроничната мезентериална исхемия е харатерно по-бавно и продължително развитие на симптомите във времето, вследствие на което те лесно биват пренебрегнати и остават недиагностицирани. При много от случаите острата мезентериална исхемия настъпва на фона на развиваща се хронична исхемия, при което се наблюдава рязко влошаване на състоянието и обостряне на симптомите. Оплакванията при хроничната мезентериална исхемия могат да включват:
- Отслабване на тегло
- Коремна болка след нахранване
- Подуване на корема
- Промяна в консистенцията на изпражненията
- Метеоризъм (наличие на коремни газове)
Диагноза
Диагностиката на мезентериална исхемия обикновено е трудно да се направи в ранните етапи на заболяването поради това че симптомите обикновено са неспецифични. Поставянето на диагноза включва анамнеза и клиничен преглед от медицински специалист, който при необходимост може да назначи допълнително изследвания. Те може да включват:
- Кръвни изследвания: важно е да се проследят стойностите на кръвните клетки (еритроцити, левкоцити, тромбоцити), факторите на кръвосисрване, нивата на кръвните газове, електролити, показатели за възпаление и тъканна хипоксия и др.
- Ехография на корем: най-широко използвания метод за установяване на патологични процеси в коремната кухина, тъй като е лесно достъпен и не създава дискомфорт на пациента. Ехографията представлява неинвазивно образно изследване, което с помощта на ултразвукови вълни позволява да се визуализират вътрешните тъкани и органи.
- Компютърна томография (КТ): метод за образна диагностика, с който се създават триизмерни изображения за визуализация на различни структури в човешкия организъм. КТ е ефективен метод за диагностициране на мезентериална исхемия, тъй като позволява изобразяване на структурни изменения в различни отдели на храносмилателната система, както и признаци за некроза, стеноза, свободен въздух в коремната кухина или други патологични процеси.
- Ангиография: най-надеждният метод за диагностициране на мезентериална исхемия. Ангиографията позволява визуализация на желаните съдове, след предварително прилагане на контрастно вещество. Методът позволява да се открият атеросклеротични плаки, кръвни съсиреци, емболи или други причини на запушване, които водят до нарушение в кръвния поток и причиняване на мезентериална исхемия.
Лечение
Мезентериалната исхемия изисква бърза медицинска намеса като се препоръчва лечението да започне възможно най-скоро, за да се предотвратят трайни увреждания като некроза на червата. Възстановяването на нормалния кръвоток към червата е основната цел на терапията. Лечението на мезентериална исхемия зависи главно от типа на исхемията, тежестта на състоянието и основната причина, довела до нарушено кръвоснабдяване.
При съмнение за остра мезентериална исхемия пациентът трябва задължително да бъде хоспитализиран, за да се пристъпи към медицинско наблюдения и необходимото болнично лечение.Началната терапия обикновено цели стабилизиране на основните показатели и общото състояние на организма. Тя може да включва различни интравенозни течности за поддържане на хемодинамиката и медикаменти, които предотвратяват съсирването на кръвта и образуването на тромби (антикоагуланти).
Ако причината за исхемията е мезентериална тромбоза (запушване на съд от кръвен съсирек), може да се извърши хирургично премахване на запушването. При някои пациенти е възможно да се извърши ангиопластика с поставяне на стент, за да се разшири лумена на стеснен или запушен съд и да се възстанови нормалният кръвоток. За пациентите с установена хронична мезентериална исхемия се препоръчва контролиране на рисковите фактори и се изискват редовно наблюдение и проследяване от медицински специалисти.
Изображения. freepik.com
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23246-mesenteric-ischemia
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mesenteric-ischemia/symptoms-causes/syc-20374989#:~:text=In%20mesenteric%20ischemia%2C%20a%20blockage,permanently%20damage%20the%20small%20intestine.
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/mesenteric-ischemia
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513354/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/intestinal-ischemia/symptoms-causes/syc-20373946
Коментари към Мезентериална исхемия