Липса на чувствителност в краката
Липса на чувствителност в краката представлява състояние, което се характеризира с отсъствие на сетивност (тактилни, болкови, температурни усещания) в долните крайници.
Липса на чувствителност в краката може да се дължи на увреждане на нерв, черепна травма, нараняване на гръбначния стълб, спина бифида, мозъчен тумор, инсулт, множествена склероза, синдром на Дежерин Роуси (Dejerine-Roussy), субарахноидален кръвоизлив и др.
Спина бифида (Spina bifida) е вродено заболяване, което се дължи на нарушено развитие на невралната тръба на плода по време на вътреутробното му развитие. Същността на заболяването се изразява в непълно затваряне на дъгите на прешлените, изграждащи гръбначния канал, поради което се образува отвор, през който е възможно излизането на гръбначномозъчно съдържимо под формата на "торбовидна" подутина най-често локализирана в долната част на гърба. Децата родени със спина бифида имат частична или пълна парализа на долните крайници, както и намалена чувствителност, наблюдава се характерно засилено окосмяване (под формата на кичури коса) в зоната на разположение на дефекта, имат слаб контрол над сфинктерите главно на пикочния мехур и правото черво, могат да настъпят когнитивни нарушения поради развиване на хидроцефалия. Няма доказателства за унаследяване на заболяването, но със сигурност се знае, че дефицитът на В9 е голям рисков фактор за появата му. Ето защо приемът на фолиева киселина няколко месеца преди забременяването и в първите месеци от бременността е толкова важно за правилното развитие на невралната тръба и плода като цяло.
Коментари към Липса на чувствителност в краката