Липса на рефлекс на Бабински
Липса на рефлекс на Бабински: рефлексът на Бабински възниква след докосване на стъпалото с твърд предмет и се изразява в повдигане на палеца на крака нагоре към горната повърхност на стъпалото. Рефлексът на Бабински е нормален при по-малките деца, но наличието му след 2-годишна възраст е патологично отклонение.
Липса на рефлекс на Бабински може да се дължи на амиотрофична латерална склероза, мозъчен тумор, менингит, множествена склероза, инсулт, нараняване на гръбначния стълб, спастична параплегия, сирингомиелия, туберкулоза, полиомиелит, бяс, чернодробна енцефалопатия, атаксия на Friedreich и др.
Спастичната параплегия (Spastic paraplegia) е заболяване, което може да се унаследи по автозомно-доминантен, автозомен-рецесивен и Х-свързан рецесивен начин. Основната характерна особеност за заболяването е бързо настъпващата скованост на мускулатурата на долните крайници. Заболяването също така може да доведе до когнитивни затруднения, периферна невропатия, глухота, умствена изостаналост, деменция, катаракта, атаксия, епилепсия, увреждане на ретината и зрителния нерв и др.
Коментари към Липса на рефлекс на Бабински