Липса на растеж при деца
Липса на растеж при деца: представлява състояние, което се характеризира с драстично изоставане в ръста, размерите и теглото си, характерни за децата на съответната възраст.
Липса на растеж при деца може да се дължи на намалено до липсващо образуване на растежния хормон, недохранване, повтарящи се инфекции, хелминтози, лошото хранене на майката през бременността, проблеми с щитовидната жлеза, лъчетерапия на главата, вродени заболявания (синдром на Прадер-Уили, синдром на Търнър, синдром на Нунан, синдром на Силвър-Ръсел, синдром на Секел, синдром на Даун, синдром на Робинов, синдром на Jeune, синдром на Ларон, синдром на Zlotogora-Ogur), хипофизит, синдром на Шийхан, ахондроплазия, вродена спондилоепифизална дисплазия, диастрофична дисплазия, хипохондроплазия, остеогенезис имперфекта, хипотиреоидизъм, остеохондродисплазия, ювенилен ревматоиден артрит, сърповидно клетъчна анемия, хронични отравяния, кистозна фиброза, туберкулоза, цьолиакия, вродени сърдечни дефекти, диабет и други.
Синдромът на Zlotogora-Ogur е известен още като синдром на Rosselli-Gulienetti и синдром на Боуен-Армстронг. Заболяването е тип вродена ектодермална дисплазия, като е изключително рядко срещано. Заболяването има широк спектър от признаци и симптоми: цепната устна и небце, умствена изостаналост, различни форми на ектодермална дисплазия, суха кожа, забавен до липсващ растеж, синдактилия и други. Предполага се, че има автозомно-доминантен модел на унаследяване със засягане на TP63 гена.
Коментари към Липса на растеж при деца