Лабораторни знаци при тежък респираторен синдром
Лабораторни знаци при тежък остър респираторен синдром, заедно с рентгенографията и тестовете за идентифициране на вируса са методите за диагностика.
Лабораторните знаци при тежък остър респираторен синдром са в ранните фази повишени чернодробни трансаминази, креатинфосфатаза, намален или нормален брой на левкоцитите, намален брой на лимфоцитите, а с напредването на заболяването и демонстрирането на остри дихателни проблеми тромбоцитопения и левкопения и др.
Тежък остър респираторен синдром (ТОРС) е силно заразно заболяване (зооноза) предизвикано от коронавирус. Заболяването възниква в провинция Гуангдонг в южната част на Китай през 2002 г. и се разпространява много бързо в други страни. ТОРС се проявява с грипоподобни симптоми, проявяващо се 2-10 дни след заболяването, като включват висока температура, изтощение, втрисане, диария, болки в мускулите, болки в ставите, загуба на апетит. След 3-7 инфекцията се разспространъва надолу към белите дробове и дихателните пътища, повява се непродуктивна суха кашлица, затруднено дишане, хипоксия, хипоксемия, пневмония, остър респираторен дистрес, имнтерстициални белодробни инфилтрати, области на консолидация на белодробни ренгенови снимки и др.
Коментари към Лабораторни знаци при тежък респираторен синдром