Късно развитие на мастоидните въздушни клетки
Късно развитие на мастоидните въздушни клетки означава състояние, което се явява най-често по рождение и се състои в забавено формиране на мастоидните въздушни клетки.
Мастоидните въздушни клетки представляват пространства с различни размери и форма, изпълнени с въздух, които се разполагат в мастоидния израстък на темпоралната кост. При мастоидит или хроничен отит тези пространства могат да бъдат изпълнени с гной.
Късно развитие на мастоидните въздушни клетки е характерно за генетични заболявания и вродени аномалии. Възможно е някои тератогенни фактори (никотин, алкохол, наркотични вещества, лекарствени средства, радиация и облъчване, тежки метали), действащи през бременността да имат роля за възникване на състоянието. Късно развитие на мастоидните въздушни клетки е симптом, характерен за клейдокраниалната дисплазия.
Клейдокраниална дисплазия се нарича вродено разстройство, характеризиращо се с дефекти в ключицата, забавено израстване на зъбите и закъсняло вкостяване на черепните шевове. Характерни са още: късно развитие на мастоидните въздушни клетки, късно развитие и на параназалните синуси, брахицефалия, нисък ръст, късно затваряне на фонтанелите, изпъкване на париеталните и окципиталните кости, уплътняване на черепния покрив, аномалии на твърдото небце, малформация на зъбните корени, допълнителен брой зъби, разрушаване на зъбите, хипоплазия на емайла, малформации на корените, малък гръден кош, къси заоблени ребра, асиметрична дължина на пръстите на ръцете, конична форма на фалангеалните епифизи през детството, изострени дистални фаланги, завиващи се надолу нокти, бавен темп на вкостяване на китковите кости, широка симфиза на таза, тесен таз, бедрени кости с къса шийка и широка глава и други.
Коментари към Късно развитие на мастоидните въздушни клетки