Крипторхизъм при деца
Крипторхизъм при деца: представлява задържане на единия или двата тестиса при слизането им от коремната кухина към скротума. При малките момчета обикновено няма оплаквания. Обикновено майката е тази, която открива първа липсата на тестис. При по-напреднала възраст може и самото дете да открие тази липса. Точната причина за задържане на тестисите не е известна. Комбинацията от генетична предразположеност, състоянието на здравето на майката и външните фактори могат да нарушат процеса на слизане на семенниците в скроталната торба. Рискови фактори могат да бъдат ниското тегло при раждане, преждевременно раждане, употреба на алкохол, цигари, наркотици на майката през бременността, заболявания на майката по време на бременността, като захарен диабет, затлъстяване, недостатъчно производство на хорионгонадотропин. Усложненията, до които тази аномалия може да доведе са поява на хернии, възпалителни процеси на тестиса, усукване на тестиса, стерилитет, рак на тестисите. Диагнозата се поставя чрез физикални изследвания, ехография, сцинтиграфия, а при нужда и ядрено-магнитен резонанс. Лечението на крипторхизма е консервативно и оперативно.
Крипторхизмът при деца може да се дължи на:
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - Warkany синдром, тризомия 9, синдром на Едуардс (Edwards syndrome), синдром на Даун (Down syndrome), тризомия 22, Cockayne синдром, Корнелия де Ланге синдром, синдром на Мекел (Meckel syndrome), синдром на Нунан (Noonan syndrome), синдром на Смит-Лемли-Опитц (Smith-Lemli-Opitz syndrome), синдром на Прадер-Вили (Prader-Willi syndrome).
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - синдром на Калман (Kallman syndrome).
Коментари към Крипторхизъм при деца