Коремна болка при деца

Коремна болка при деца: децата често се оплакват от усещане за болка в областта на корема. Тя може да бъде остра, тъпа, дифузна или ограничена. Болката в корема е една от най-честите причини, поради които родителите търсят консултация с лекар. В зависимост от причината за появата й, придружаващи симптоми могат да бъдат още: гадене, повръщане, диария, повишена телесна температура.
Много деца със стомашни болки се подобряват за часове или дни без специално лечение и често не може да се открие причина. Понякога причината става по-очевидна с времето и лечение може да бъде започнато. Ако болката в корема продължава и се съчетава с други признаци е необходимо да се потърси медицинска помощ.
Необходимо е да се поинтересувате от:
Продължителността на болката – обикновено, когато се касае за безобидно състояние болката отминава в рамките на 24 часа (газове, колики). При всяка коремна болка, която продължава повече от посочените часове трябва да се консултирате с лекар.
Местоположение на болката – най-често децата посочват, че болката е в областта на пъпа. Възможно е да се усеща и в други области. С особено внимание се подхожда ако болката е разположена ниско долу от дясната страна на корема (съмненията в тези случаи са за апендицит).
Външен вид на детето – ако детето изглежда отпаднало и уморено, проявява се бледост, изпотяване, сънливост, апатия, отказ от храна и приемане на течности задължително потърсете медицинска помощ.
Повръщане – децата често повръщат при болка в корема, но това невинаги е знак за сериозен проблем. Обикновено повръщането отминава в рамките на едно денонощие. Ако продължи повече това отново е признак да потърсите лекар.
Потърсете лекар ако повърнатото съдържание при кърмачета има зелен или жълт цвят. При деца в друга възраст се консултирайте за всеки случай, в който забележите кръв или друг по-тъмен материал.
Диария – също е често срещане при болка в корема при деца. Обикновено показва, че причината е вирусна инфекция. Продължителността е няколко дни (най-често три). Появата на кръв в изпражненията, обаче е сигнал да потърсите медицинска помощ.
Треска - не бързайте да се притеснявате при ако детето има висока температура. Това невинаги е признак на сериозен проблем.
Болка в слабините – признакът е притеснителен при момчета, тъй като причината за този вид болка може да се окаже усукване на тестисите. Проблемът се лекува, особено ако се открие достатъчно рано – затова веднага се свържете с лекуващия лекар.
Проблеми с пикочните пътища – ако болката в корема при деца е свързана с проблеми по време на уриниране (често уриниране, болезнено уриниране) това може да е индикация за инфекция – потърсете медицинска помощ.
Коремната болка при деца може да се дължи на:
- Болести на храносмилателната система - колики, глутенова непоносимост, промени в апетита, стомашночревен кръвоизлив, чревна инконтиненция, констипация, диария, диспепсия, флатуленция, лошо храносмилане, повръщане, дивертикули на червата, язва на дванадесетопръстника, язва на стомаха, гастроентерит, колит, гастрит, синдром на раздразнените черва, жлъчнокаменна болест, апендицит, перитонит, болест на Крон (Crohn disease), преплитане на червата, дуоденит, хепатит, стеноза на пилора, запек.
- Новообразувания - тумори на червата, лимфом на тънките черва, левкемия.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - атрезия на ануса, атрезия на тънките черва, пръстеновиден панкреас.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - липса на перисталтика, метеоризъм, киселини в стомаха.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - лактазна недостатъчност, муковисцидоза, дехидратация, захарен диабет, порфирия, диабетна кетоацидоза.
- Инфекциозни и паразитни болести - опаразитяване, инфекциозна мононуклеоза, паротит.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - хемолитично-уремичен синдром.
- Болести на пикочо-половата система - хидронефроза, бъбречна колика, киста на яйчниците, торзио на яйчниците, торзио на тестисите.
- Болести на дихателната система - стрептокок в гърлото, тонзилит, инфекция на горните дихателни пътища.
- Психични и поведенчески разстройства - безпокойство.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - отравяне, травма, удар в корема.
- Други - търсене на внимание.
Диагноза
Когато проблема е очевиден, не се налага назначаването на допълнителни изследвания. При необходимост обаче може да се направят:
- кръвни изследвания;
- изследване на урина
- фекална проба;
- ехография, рентгенография, компютърна томография на корем.
Лечение
Терапията се назначава в зависимост от причината, предизвикваща болка в корема при деца. Тя може да включва само почивка, прием на повече течности и мека храна. При други по-сериозни състояния е възможно да се наложи болничен прием и оперативна намеса.
Кога да потърсите спешна медицинска помощ?
Незабавно потърсете лекар, ако:
- болката е силна и се влошава, като мести локализацията си;
- придружава се от треска или студени тръпки;
- проявява се бледост, изпотяване и общо неразположение;
- съпроводена е с повръщане за повече от 24 часа;
- детето отказва да яде и пие;
- повръща кръв;
- има проблеми с уринирането.
Библиография
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/abdominal-pain-in-children
https://www.emedicinehealth.com/abdominal_pain_in_children/article_em.htm
Коментари към Коремна болка при деца