Клонични движения по време на припадък
Клонични движения по време на припадък се дължат на нарушения в електрическата активност в част от мозъка, което води до ритмични, резки, неволеви движения на крайниците. Възможно е да са засегнати крайниците само на едната половина на тялото. Продължителността на припадъка е променлива, но обикновено трае само няколко минути. Клонични пристъпи може да се появят на всяка възраст и като цяло не са последвани от умора и объркване.
Клонични движения по време на припадък се наблюдават при: болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон, синдром на Ленокс-Гастут (Lennox-Gastaut синдром), подостър склерозиращ паненцефалит, употреба на морфин и пропофол, синдромът на неспокойните крака, алкохолна абстиненция, удар, хипоксия, бъбречна недостатъчност, мозъчни тумори, чернодробна недостатъчност, възпаление на мозъка, множествена склероза, метаболитни заболявания, болест на Кройцфелд-Якоб (CJD), кожна туберкулоза, наранявания на гръбначния стълб, доброкачествена неонатална епилепсия.
Доброкачествена неонатална епилепсия (Epilepsy, benign neonatal) е вродена форма на епилепсия, която се проявява още след раждането и включва: клонични движения по време на припадък, частични припадъци, апнея по време на припадък, генерализирани припадъци, скованост по време на гърчове.
Коментари към Клонични движения по време на припадък