Кашлица при преглъщане
Кашлица при преглъщане представлява нарушение на преглъщането (дисфагия), при което се наблюдава затруднение или невъзможност за преглъщане на хапката и кашлица, често придружена от задавяне.
Кашлица при преглъщане може да се дължи на: вродени аномалии на хранопровода, дегенеративни мозъчни заболявания (множествена склероза, болест на Паркинсон, полиомиелит), ахалазия на хранопровода, дивертикули на фаринкса или хранопровода, спастични мускулни нарушения, остеофити на прешлените на шията, миастения гравис, мускулни дистрофии, доброкачествени или злокачествени образувания на фаринкса и хранопровода, метаболитни миопатии, стесняване (стриктури) на хранопровода, синдром на Сьогрен (Sjogren's syndrome) или други заболявания с намалено производство на слюнка, пръстени на Шатски (Schatzki's rings), болест на Шагас (Chagas disease), парализа на гласните връзки и други.
Парализа на гласните връзки (Vocal Cord Paralysis): Представлява нарушение на гласа, което се предизвиква от нарушената способност на гласните връзки да се отварят и затварят. Предизвиква се от вирусни инфекции, туморни образувания, травми и увреждания по време на оперативна намеса. Характерни са: кашлица при преглъщане, задавяне при преглъщане, трудно преглъщане, промени в гласа (дрезгавост, гъргорене), нарушена проходимост на въздушните пътища, полагане на усилие при говор, шумно дишане, недостиг на въздух при натоварване, неефективна кашлица, задържане на храна в гърлото.
Коментари към Кашлица при преглъщане