Камъни в урината
Камъни в урината представлява състояние, при което от уринарния тракт на пациента се изхвърлят твърди минерални формации с различна големина (по-често с размери на песъчинки), като те попадат в урината.
Камъни в урината е основен симптом на пикочо-каменната болест. Преди да се изхвърлят от организма и да попаднат в урината, камъните може да се наблюдават в бъбреците, в уретрата, в пикочния мехур.
Камъни в урината могат да се установят поради: продължителна консумация на богата на белтъци храна, неподходяща диета, прием на диуретици, подагра, възпаление на пикочните пътища, инфекция на пикочните пътища, хиперкалциурия, идиопатична хиперкалциурия в детска възраст, ренална тубулна ацидоза, оксалоза тип Ι и други.
Оксалоза тип Ι (Oxalosis type Ι) представлява рядко срещано вродено метаболитно нарушение, при което прекомерното количество оксалова киселина, предизвиква формирането на кристали, които изграждат пикочни камъни. При тип Ι (първична хиперкристалурия) се наблюдава дефицит на пероксизомална аланин-глиоксалат аминотрансфераза, а тип ΙΙ включва дефицит на ензима глиоксалат редуктаза/хидроксипируват редуктаза. Наблюдават се: камъни в урината, камъни в бъбреците, нефрокалциноза, хронична бъбречна недостатъчност, липса на продукция на урина, гадене, повръщане, сухота и парене в устата, абдоминална болка, бъбречна колика, отлагане на калциево-оксалатни кристали в бъбреците, фиброза на бъбреците, хипокалцемия, калциево-оксалатни кристали в ставите, костния мозък, сърцето, очите, кръв в урината, протеин в урината, остеопороза, запушване на уринарния тракт.
Коментари към Камъни в урината