Инфекция на крака

Инфекция на крака: болезнено състояние, при което крака или част от него се инфектира, често поради нараняване или открита рана. Засегнати могат да бъдат както меките тъкани, така и костите. Инфекцията може да бъде причинена от бактерии, гъбички или вируси. Характерни са признаци като зачервяване на кожата, затопляне и оток в засегнатата част на крака, усещане за болка, нарушена подвижност, а в някои случаи се наблюдава и наличие на гноен секрет. Тези инфекции изискват незабавно лечение, за да се предотврати разпространението на инфекцията и причиняването на сериозни или дългосрочни здравословни проблеми. Повечето инфекции са причинени от директен контакт на кожата със замърсени повърхности.
Инфекцията на крака може да се дължи на:
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - подагра, плантарен фасциит, шип на петната кост, тендинит, стрес фрактура, остеомиелит, септичен бурсит, септичен артрит.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - диабетна язва на стъпалото (усложнение от захарен диабет).
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - влажна гангрена.
- Болести на нервната система - синдром на тарзалния тунел.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - целулит, враснал нокът.
- Инфекциозни и паразитни болести - микоза на ноктите.
По-често срещани инфекции на крака
Бактериална инфекция на ноктите
Бактериалните инфекции, засягащи ноктите или тъканите в съседство обикновено се появяват, когато има някаква травма. Това се случва най-често, при врастнал нокът. Когато възникне бактериалната инфекция, кожата се зачервява, засегнатият участък се установява подут и болезнен. Може дори да се наблюдава отделянето на жълт или зеленикав секрет (гной). Най-честият бактериален причинител е Staphylococcus aureus, които могат да бъдат лекувани с антибактериален крем.
Гъбични инфекции
Те също са чести и повлияват директно нокътя. Инфекцията е известна като онихомикоза. Характерно при нея е удебеляване на нокътя, придружено от кафяво или жълто оцветяване, разслояване на нокътната плочка или отделяне от нокътното й легло. Онихомикозата е трудна за лечение, тъй като повечето кремове за локално приложение не могат да проникнат през нокътната плочка.
Инфекция между пръстите на краката
Когато се проявят обрив, сърбеж и залющване на кожата между пръстите на краката, то най-често се свързва с гъбички, наречени Tinea pedis. Състоянието е известно още като "стъпало на атлета". Отлична среда за развитието на тези гъбички са влажните помещения и изпотяването на краката.
Един вид бактериална инфекция, която често се бърка с гъбички е еритразмата. Причинителя на това състояние е Corynebacterium minutissimum. Най-често се среща при хора с диабет и тези, които са с наднормено тегло. Плаките, които се проявяват при инфекцията между пръстите на краката първоначално са розови, но бързо стават кафеникави и се залющват.
Абсцес на краката
Бактериалните инфекции на краката могат да доведат до натрупване на гнойна маса под кожата в новообразувала се кухина - известна като абсцес. Абсцесът на крака най-често настъпва във връзка с нараняване или от инфектиран космен фоликул. При тези инфекции кожата се зачервява, мястото е необичайно подуто и понякога може да се предположи ухапване от насекоми. S. aureus отново е най-вероятната причина, въпреки че причинителите могат да бъдат и други видове бактерии.
Врастнал нокът
Понякога ръбовете на нокътната плочка се вдават в кожата и започват да растат навътре, което е доста болезнено. Кожата около пръстите се зачервява. Ако не се предприеме своевременно лечение може да се забележи изтичане на секрет (кръв, гной) като на този етап може да се развие инфекция.
Повече по темата може да прочетете в: "Унгвис инкарнатус".
Рискови фактори
Има определени рискови фактори, които могат да увеличат вероятността за развитие на инфекция на краката. Те включват:
- замърсени райони - това е общ рисков фактор за хората, които прекарват много време в топли, влажни обществени места (например - плувни басейни);
- съществуваща травма;
- някои заболявания - например захарен диабет. Хората с диабет са по-податливи към инфекции.
Понякога може да се установи възпаление без наличие на инфекция. Някои хора погрешно възприемат като инфекция възпалителни състояния, като артрит или тендинит. Отокът сам по себе си рядко се причинява от инфекции. Важно е да се прави разлика между инфекция и възпаление, тъй като те изискват различни видове лечение.
Когато не се лекува, инфекцията може да се влоши и дори да се разпространи в целия организма, особено когато е бактериална. Това е така, защото бактериите лесно проникват в по-дълбоките слоеве на меките тъкани, костите и в кръвта (като в кръвта причиняват септицемия). Друго възможно усложнение е тъканната смърт, наричана също гангрена.
Признаци на сериозни усложнения
- втрисане;
- умора;
- мускулни болки;
- изпотяване;
- сънливост.
Антибиотици и противогъбични средства
Инфекциите на краката първоначално се лекуват с медикаменти, като антибиотици, антивирусни и противогъбични мехлеми или перорални лекарства. Когато се уловят рано, има много малък риск от сериозни усложнения и висок процент на успех. Обикновено преминават в рамките на 7 до 10 дни, но ако инфекцията е по-тежка, може да се наложи по-дълъг период на лечение.
Хирургическа интервенция
Има случаи на инфекции, при които лекарствата не могат да овладеят състоянието:
- пример може да бъде инфекция, която е оставена дълго време без лечение и се е разпространила дълбоко в тъканите. В такива случаи заразената зона трябва да бъде почистена хирургически.
- друг пример за това е развитието на абсцес - той първо трябва да бъде дрениран, преди да може да се лекува успешно.
Библиография
https://www.healthline.com/health/infected-foot
https://www.docdoc.com.sg/info/condition/foot-infection/
https://www.verywellhealth.com/bacterial-infections-of-the-feet-and-toes-1337758
Коментари към Инфекция на крака