Инфектирана рана
Инфектирана рана: забавяне на зарастването и влошаване на рана, поради попадане и намножаване на микроорганизми в нея. В повечето случаи се касае за инфектиране с бактерии.
Раната е увреждане в определена част на тялото, при която обикновено се наблюдава нарушаване целостта на кожата и увреждане на подлежащите тъкани. Раните могат да бъдат резултат на хирургическа процедура (операция) или поради травма (падания, ухапвания, злополуки). Класифицират се като: прободни, разкъсни, огнестрелни, ухапни, порезни, охлузни, контузни, посечни, отровни и размачкване. Те се обработват и затварят с помощта на шевове или лепило, за да се подпомогне зарастването им. При по-леки и малки наранявания затваряне не е необходимо.
Инфектираната рана се установява по-болезнена, зачервена около краищата, а засегната област е топла, подута, възможно е от нея да изтича секрет, понякога и с неприятна миризма. Ако инфекцията се разпространи, може да се проявят и признаци на влошено общо състояние, повишена телесна температура, болки по тялото.
Инфектираната рана се дължи на попаднали в зарастващата рана микроорганизми като:
- Staphilococcus aureus (Стафилококус ауреус);
- Escherichia coli (Ешерихия коли);
- Pasteurela multocida (Пастьорела мултоцида);
- Mycobacterium chelonei (Микобактериум хелоне);
- Enterococcus (Ентерококус);
- Pasteurela species (Пастьорела специас);
- Vibrio vulnificus (Вибрио вулнификус);
- Pseudomonas aeruginosa (Псевдомонас аеругиноза).
Изложени на риск от инфектиране на рани могат да бъдат: хора на възраст над 65 години; приемащи лекарства; диабетици; пушачи; хора с наднормено тегло; хора на химеотерапия, лъчетерапия или друг метод на лечение.
Коментари към Инфектирана рана