Заразяване с ХИВ при рисков полов акт
Заразяване с ХИВ при рисков полов акт: означава инфектиране на индивида с човешкия имунодефицитен вирус (ХИВ) при незащитен сексуален контакт, т.е. полов контакт без предпазни средства.
ХИВ/HIV (Human Immunodeficiency Virus) е често мутиращ вирус, който атакува човешката имунна система. Вирусът причинява синдрома на придобитата имунна недостатъчност (СПИН). Откриватели на ХИВ са французите Люк Монтание, Франсоаз Бар-Синуси (Монтание и Бар-Синуси получават Нобелова награда за откритието си, през 2008 година), а американският учен Робърт Гало разработва схемата, по която действа вируса. Специалистите наричат вируса на ХИВ най-високия етап в еволюцията на вирусите. Инфекция с ХИВ може да се осъществи чрез преливане на заразена кръв, сперма, вагинален секрет, кърма. Рисковото сексуално поведение при много младите хора крие особено голям риск от заразяване с вируса. Незащитеният вагинален полов контакт е най-честата причина за инфектиране с ХИВ в света. Към рисковите групи се отнасят хората с многобройни партньори, наркоманите и гейовете.
Изследване за младежкото рисково поведение (Youth risk behavior - YRBS). YRBS е система за наблюдение на широк кръг от хора, която се провежда на всеки две години на територията на Съединените щати, като благодарение на тази система става възможно наблюдението на приоритетите за здравето и рисковите поведения сред младежта, в това число умишлени самонаранявания и насилия, тютюнопушене, прием на алкохол и наркотици, сексуално поведение, което може да доведе до нежелана бременност и полово предавани заболявания (ХИВ/СПИН инфекция, сифилис, гонорея, хламидии и други), нездравословни хранителни диети, липса на физическа активност. Организацията е създадена в началото на 1990 г., за да наблюдава напредъка по отношение предпазването на младите хора от ХИВ инфекция. Така например при проучване при гимназисти през 2013 г. е установено, че 34% са имали сексуален контакт през предходните три месеца, а от тях 41% не са използвали презерватив през последният си полов контакт. Това е един от основните източници, чрез който се добива информация за тези рискови поведения при младежта. 15% са имали интимни отношения с четири и повече партньора през целият си живот, а 22% от студентите водещи полов живот не са биле тествани никога за ХИВ. Близо 10 000 млади хора на възраст 13-24 г. са били диагностицирани с ХИВ инфекция в Съединените щати през 2013 г. Гейовете и бисексуалните мъже на възраст 13-24 г. възлизат на 19% (8800) от всички нови инфектирани с ХИВ в САЩ и 72% от случаите на ХИВ сред младите през 2010 г. Приблизително 273 000 бебета са се родили от майки на възраст между 15 и 19 г. през 2013 г. По-нататъшните анализи на резултатите на организацията към 2013 г. показват промени свързани със затлъстяването. През последните 10 г. процентът на гимназистите прекарвайки по 3 и повече часа през компютъра почти се е удвоил - от 22% през 2003 г. на 41% през 2013 г. Процентът на гимназисти, които гледат по 3 или повече часа телевизия дневно е намалял от 43% през 1999 г. на 32% през 2013 г. За периода 2007-2013 бе отбелязан спад в процента на гимназистите, които консумират сода по 1 или повече пъти на ден от 34% до 27%. Това проучване има за цел да даде представа за рисковите фактори на подрастващото население, като употреба на алкохол, наркотици, тютюн, медикаменти, сексуална активност, физическа саморазправа, шофиране в нетрезво състояние и други.
Коментари към Заразяване с ХИВ при рисков полов акт