Загуба на мускулна маса на долните крайници
Загуба на мускулна маса на долните крайници представлява състояние, характеризиращо се с намаляне размера на мускулите на краката, което води до известна степен на инвалидност. Означава се с термина мускулна атрофия. Тя може да бъде свързана с нормалните процеси на стареене на организма или да се дължи на заболявания.
Загуба на мускулна маса на долните крайници може да бъде резултат от нормалните процеси на стареене на организма, но може да се дължи и на редица други заболявания и състояния, като продължително залежаване или обездвижване на крайника, притискане на нерв, парализа, артрит, туберкулоза, синдром на карпалния тунел, мускулна дистрофия на тип Дюнеш, множествена склероза, заболявания на двигателните нерви, ревматоиден артрит, дегенерация на гръбначния мозък, невропатии, саркоидоза, болест на Кройцфелд-Якоб (Creutzfeldt-Jakob), дерматомиозит, полимиозит, интрамедуларен тумор, сирингомиелия, малария, атаксия на Фридрайх, Базедова болест, инсулт, продължителна стероидна терапия, болест на Паркинсон (Parkinson), радикулопатии, болест на Кушинг (Cushing), болест на Адисон (Addison), паразитози, ХИВ и др.
Атаксия на Фридрайх (Friedreich ataxia) е генетично заболяване, което е резултат от дегенерация на нервната тъкан в гръбначния мозък. Заболяването води до редица симптоми, като загуба на мускулна маса на долните крайници, нарушение на усещането за положението на тялото, нарушено възприемане на вибрации, загуба на разделителна чувствителност, бавна атаксична реч, загуба на координация, диабет, хипергликемия, треперене, загуба на сухожилни рефлекси, нистагъм, сърдечни проблеми, неясен говор, нарушения в слуха и зрението, висок свод на ходилата, сколиоза и др.
Коментари към Загуба на мускулна маса на долните крайници