Забавена карпална осификация
Забавена карпална осификация е състояние, което се характеризира с удължено време за минерализация и вкостяване на китковите кости.
Забавена карпална осификация обикновено се дължи на вродени генетични аномалии и хромозомни нарушения. Възможно е да се наблюдава и при дефицитни състояния като недостиг на калций и недостиг на витамин Д. Най-честа причина за късно вкостяване на китковите кости са: агенти с тератогенен ефект, действащи през бременността (лекарствени средства, тежки метали, радиационни и йонизационни облъчвания), болест на Конради (Conradi disease), опсизмодисплазия, синдром на Поланд (Poland syndrome), клейдокраниална дисплазия.
Клейдокраниалната дисплазия е рядко срещано вродено състояние, характеризиращо се с редица симптоми, както от страна на скелетно-мускулната система, така и от страна на други органи. Наблюдават се: забавена карпална осификация, допълнителни епифизи на предкитковите кости, конусовидно оформени краища на фалангеалните кости, изострени крайни фаланги, асиметрично дълги пръсти, къса средна фаланга на 2ри и 5ти пръсти, дълга втора предкиткова кост, аплазия на ключицата, аномалии в раменните мускули, малък гръден кош, къси и обли ребра, нисък ръст, късна минерализация на черепния покрив, изпъкване на някои черепни кости, закъсняло формиране на параназалните синуси и мастоидните въздушни пространства, високо и тясно небце, широко разположени очи, малки сфеноидални кости, зъбни аномалии - задържане на постоянни зъби, аплазия на постоянни зъби, зъбни ретенционни кисти, разрушаване на зъбна тъкан, допълнителен брой зъби, малформация на зъбните корени и други.
Коментари към Забавена карпална осификация