Жълти адренални жлези
Жълти адренални жлези: означава жълто оцветени надбъбречни жлези.
Надбъбречните жлези са чифтни ендокринни органи, разположени върху горната предна част на всеки от двата бъбрека. Имат триъгълна форма и тегло от около 4 гр. Съставени са от две части: кора (кортекс) и сърцевина (медула). Надбъбречната кора произвежда кортикостероиди и андрогенни хормони, а сърцевината - адреналин (епинефрин) и норадреналин (норепинефрин).
Жълти адренални жлези може да се дължи на метаболитни нарушения, натрупване на липиди в големи количества по вътрешните органи (болест на Wolman).
Болестта на Wolman е автозомно-рецесивно рядко генетично заболяване, което се дължи на дефицит на ензима лизозомна киселина липаза (LAL или LIPA). Липсата на този ензим е отговорен за натрупването на твърде големи количества мастни вещества по тялото и вътрешните органи и отлагане на калциеви соли в надбъбречните жлези. Симптомите на заболяването се появяват още през първите няколко седмици (9-10 седмица) след раждането, като включват натрупване и отлагане на големи количества липиди във вътрешните органи, анемия, бледа кожа, положителен рефлекс на Бабински, хепатомегалия, загуба на тегло, намален мускулен тонус, подуване на корема, повръщане, умствени нарушения, спленомегалия.
Коментари към Жълти адренални жлези