Ехомимезия
Ехомимезията е термин, произхождащ от гръцки език - "ехо"-звук и "мимитикос"-имитирам. Представлява психиатричен феномен, наподобяващ ехолалията (рефлекторно повтаряне на собствени или чужди думи или изрази), при който пациентът изговаря думи, наподобяващи звука, който се чува. Като синоним на ехомимезия може да се разгледа литературния термин ономатопея или звукоподражателна дума. Такива са думите: тик-так, зън-зън, бръм, апчих, бам, тряс, мяу и т.н.
Ехомимезия е нарушение, което се наблюдава най-вече при състояния на психиатрични отклонения, вродени мозъчни заболявания и дегенеративни мозъчни състояния (аутизъм, олигофрения, шизофрения, Алцхаймер). Ехомимезията е изключително характерна за синдрома на Турет.
Синдром на Турет (Tourette Syndrome): Представлява рядко срещано неврологично заболяване, което се предава по наследство и засяга по-често мъжете, с проява на симптомите на 10-11 годишна възраст. Характеризира се с наличие на множествени генерализирани тикове на тялото и вербални звукови тикове. Много рядко (10%) страдащите от синдрома проявяват копролалия - внезапно неконтролируемо изричане на обидни, нецензурни или неподходящи за конкретната ситуация думи и изрази. Състоянието се влошава при стрес, както и при употребата на някои медикаменти и наркотични вещества (кокаин, амфетамини). Характерни симптоми са: ехомимезия, копролалия, повтаряне на собствените думи или думите на околните, издаване на силни къси крясъци и викове, натрапчиво прочистване на гърлото, кашляне, съскане, джавкане, грухтене, подсмърчане, обсесивно повтаряне на действията, докосване на околните, хапане на устните и бузите, генерализирани мускулни тикове (гримаси, потрепване на носа, мигане, клатене или въртене на главата, изпъване на шията, навеждане и изправяне на тялото, ритане, подскачане, тропане с крака, мятане на ръце, тикове на раменете, кривене на тялото и други).
Коментари към Ехомимезия