Епизоди на остър бронхит
Епизоди на остър бронхит: периодично настъпване на признаци на остро възпаление на епитела на бронхите, включващи влажна кашлица, хрипове, треска, умора, задух.
Епизоди на остър бронхит може да настъпват при хроничен бронхит, хронична обструктивна белодробна болест и други хронични белодробни заболявания.
Бронхит е общ термин за две заболявания, причиняващи оток и раздразнение на долните дихателни пътища, наречени бронхи и бронхиоли. Видовете бронхит са остър и хроничен.
Хроничният бронхит е прогресивно, повтарящо се възпаление на белите дробове, често настъпващо при дългосрочно тютюнопушене.
Остър бронхит се развива внезапно и най-често се причинява от вирусна или бактериална инфекция. Протича за сравнително кратък период от време. Остър бронхит е често срещано заболяване при кърмачета и малки деца, като най-често се среща през есенно-зимния период.
Типично за двата вида бронхит е прекомерно образуване на слуз, което може да блокира дихателните пътища. Това предизвиква влажна кашлица и може да доведе до недостиг на въздух, особено при хроничен бронхит. Усложненията при остър и хроничен бронхит включват пневмония, сърдечно-съдови заболявания, дихателна недостатъчност, хипертония и други.
Симптомите на остър и хроничен бронхит включват влажна (продуктивна) кашлица, храчки и задух. При хроничен бронхит тези симптоми се усилват с течение на времето, докато при остър бронхит са краткосрочни и се подобряват с течение на времето. Допълнителни симптоми на хроничен бронхит включват епизоди на остър бронхит, стягане в гърдите, свистящ звук в гърдите, промени в бдителността и психичното състояние, умора, слабост, тревожност или цианоза (син оттенък на кожата и лигавиците) и други.
Коментари към Епизоди на остър бронхит