Едностранно хлътване на очната ябълка
Едностранно хлътване на очната ябълка представлява вдаване/потъване навътре на едната очна ябълка в очната кухина. Състоянието се означава с термина енофталм. Той може да бъде едностранен или двустранен.
Едностранно хлътване на очната ябълка е симптом, който може да се дължи на много причини: засягане на орбиталния мускул, синдром на Клод-Бернард-Хорнер (Clod-Bernard-Horner), кахексия (измършавяване), тежка дехидратация, конвулсии на мускулите (тетанус), фрактури на костните орбити, синдром на Дуейн (Duane), атрофия на мастната тъкан зад очната ябълка, вродени малформации на орбиталната кухина, хипотиреоидизъм, анорексия, синдром на тихия синус и др.
Синдромът на тихия синус (Silent Sinus Syndrome) е заболяване, което се характеризира главно с хлътване на едната очна ябълка и единият максиларен синус, което води до необичайни промени във външния вид на лицето, като състоянието в почти всички случаи е едностранно. Причината за поява на синдрома на тихия синус не е известна, но се смята, че е придобито с напредването на възрастта. Като рискови фактори за появата на състоянието могат да се посочат отклоненията от нормалната анатомия на лицето. В диференциално диагностично отношение може да бъде сбъркано с хроничен синузит, остеомиелит, злокачествени инфилтрации на синуса, орбитална травма, склеродермия, псевдо енофталм, атрофия на орбитите и съдържанието им, вродени лицеви малформации, заболявания на щитовидната жлеза, синдром на Пери-Ромберг (Parry-Romberg).
Коментари към Едностранно хлътване на очната ябълка