Единичен атриум
Единичен атриум означава частична или пълна липса на преградата, която разделя двете предсърдия на сърцето, при което те образуват обща кухина и кръвта постъпваща в тях се смесва. При това останалите структури на предсърдията могат да са нормално развити или недоразвити в различна степен. Нормално тази преграда се развива по време на вътреутробното развитие на сърцето и нейната липса е признак за неговото нарушение, като след раждането води до развитие на различностепенна сърдечна недостатъчност и нарушен газов обмен в тъканите.
Единичен атриум може да се установи при синдром постаксиална хексодактилия-единичен атриум, синдром хондро-ектодермална дисплазия, синдром хетеротаксия, консумация на алкохол или тютюневи изделия от майката през бременността и други.
Синдромът хондро-ектодермална дисплазия се среща рядко и то най-вече в различни малки и затворени общности. При него смъртността е висока в детска възраст - най-вече поради сърдечна и белодробна недостатъчност, докато преживелите тази възраст имат сравнително нормални перспективи за живот, тъй като менталният им статус в повечето случаи не е засегнат. Този синдром се среща и под името синдром на Елис-Ван Кревелд (Ellis-van Creveld) и характерни за него са малформациите в костите на крайниците, сърцето, ребрата, горната устна, езика и зъбите.
Коментари към Единичен атриум