Дъх на развалена риба
Дъх на развалена риба означава промяна в миризмата на дъха, при която тя започва да наподобява тази на развалена риба, като това най-често е съпроводено и с неприятен вкус в устата.
Дъх на развалена риба може да се появи при хронични гастрити, пародонтити, гангрена на белия дроб, частична непроходимост на стомашно-чревния тракт, отравяния с фосфини, като трифенилфосфин, триизопропилфосфин и други.
Фосфинът е леснозапалим, безцветен газ, който е силно токсичен. Той се използва в химическата промишленост, при производството на полупроводници, а също така като фумигантен инсектицид. Острото отравяне с него се характеризира отначало с главоболие, кашлица, миризма на дъха подобна на тази на чесъна, гадене, болки в корема и отпадналост, като може да завърши със ступор и смърт. При прием на по-ниски от леталните дози, след няколко дни могат да се проявят симптоми на белодробен и мозъчен оток, чернодробна и бъбречна недостатъчност, които също могат да доведат до смърт. Хронично излагане на ниски дози от този газ причинява анемия, загуба на тегло, хронични бронхити, както и некрози на долночелюстните кости, проявяващи се с подуване, болки в зъбите и спонтанни фрактури.
Коментари към Дъх на развалена риба