Доброкачествен тумор на стомаха
Доброкачествен тумор на стомаха: представлява анормално нарастване на тъканите на стомаха. Те в повечето случаи дават само прояви на притискане на съседни органи и след хирургическото им отстраняване настъпва пълно оздравяване. Туморите се причиняват от мутация на ДНК на клетките, която въздейства на способността на клетките да регулират клетъчното делене. Между 85% и 90% от стомашните тумори са доброкачествени.
Стомахът (gaster, ventriculus) представлява торбовидно разширение на храносмилателния канал, в което храната се събира, обработва се от солната киселина и след това се придвижва към тънките черва.
Доброкачествен тумор на стомаха се развива при синдрома на Цьолингер-Елисон.
Синдромът на Цьолингер-Елисон (Zollinger-Ellison syndrome) се появява, когато се развие тумор (гастрином) в панкреаса или горната част на тънкото черво (дванадесетопръстника), но също така може да се развие и в лимфните възли, сърцето, яйчниците, жлъчния мехур, черния дроб, бъбреците. Гастриномът, който се развива секретира големи количества от хормона гастрин, който от своя страна е отговорен за покачването на киселинността на стомашния сок. Покачването на стомашната киселинност води до развитието на язви. Това е рядко срещано заболяване, което може да се появи по всяко време в живота, но по-често се диагностицира при хора на възраст между 30 и 50. Пациенти със синдрома на Цьолингер-Елисон могат да изпитват парене в горната част на корема, стомашни киселини, болка в корема, диария, гадене и повръщане, анемия, загуба на тегло поради намаления апетит и други.
Коментари към Доброкачествен тумор на стомаха