Доброкачествен тумор на далака
Доброкачествен тумор на далака: представлява доброкачествено анормално разрастване на клетки на слезката. Туморите се причиняват от мутация на ДНК на клетките, която въздейства на способността на клетките да регулират клетъчното делене.
Слезката или наричан още далак, е най-големият лимфоиден орган в тялото на човека. Слезката не е жизненоважен орган въпреки тези си функции, защото те могат да бъдат изпълнявани и от други органи. Далака има три основни функции: произвежда лимфоцити, съхранява моноцити и разгражда остарелите еритроцити. При фетуса и у малките деца слезката също така участва и в изграждането на еритроцитите. Анатомично слезката се разполага в лявото подребрие под диафрагмата между IX-XI ребра.
Доброкачествен тумор на далака се наблюдава при синдрома на Цьолингер-Елисон.
Синдромът на Цьолингер-Елисон (Zollinger-Ellison syndrome) е такова заболяване, което се появява, едва, когато се развие тумор (гастрином) в панкреаса или горната част на тънкото черво (дванадесетопръстника). Този тумор секретира големи количества гастрин, който от своя страна е отговорен за покачването на киселинността на стомашния сок. Покачването на стомашната киселинност води до развитието на язви. Гастрином може да се развие и в лимфните възли, сърцето, яйчниците, жлъчния мехур, черния дроб, бъбреците. Синдромът на Цьолингер-Елисон е рядко срещано заболяване, което може да се появи по всяко време в живота, но по-често се диагностицира при хора на възраст между 30 и 50. Засегнатите пациенти могат да изпитват парене в горната част на корема, стомашни киселини, болка в корема, диария, гадене и повръщане, анемия, загуба на тегло поради намаления апетит и други.
Коментари към Доброкачествен тумор на далака