Доброкачествени образования на костите
Доброкачествени образования на костите (костни тумори) представляват неопластичен растеж на тъкан в костите, които не метастазират и са най-често разположени в долната част на бедрената кост и горната част на пищялните кости. Най-честият симптом на костните тумори е болката, която постепенно се увеличава с течение на времето. Допълнителните симптоми, могат да включват: умора, треска, загуба на тегло, анемия и / или необясними костни фрактури, подуване на мястото с неопластичния растеж, схванатост, куцане. Диагнозата се поставя чрез извършване на рентгенография.
Причината за костни тумори не е известен, но като възможни такива се посочват: фиброзна дисплазия, остеобластома, синдром на Олиер-Мафучи (Ollier-Maffucci syndrome), еозинофилен гранулом, синдром на енхондроматоза-нанизъм-глухота (Enchondromatosis-dwarfism-deafness), Фей-Петерсен-Вард-Гарей синдром (Faye-Petersen-Ward-Carey syndrome), генетични дефекти, радиация, нараняване, инфекция, хирургична намеса на съответното място, интраставни инжекции и др. Остеохондрозите са най-честите доброкачествени костни тумори. Раковите заболявания, които започват в костите се наричат първични тумори, а тези, които започват в друга част на тялото (като например рак на гърдата, белите дробове, или дебелото черво), се наричат вторични или метастатични тумори на костите. Ракови заболявания, при, които най-често се разпространяват метастази към костта са рак на: гърдата, бъбрека, белия дроб, простата, щитовидната жлеза.
Фей-Петерсен-Вард-Гарей синдром (Faye-Petersen-Ward-Carey syndrome) е много рядко срещан синдром. Характеризира се с излишно натрупване на течност в черепната кухина, костни аномалии, хипертония, тромбоцитопения, тесен гръден кош, калцификация на гръбначния стълб.
Коментари към Доброкачествени образования на костите