Доброкачествени неоплазми на щитовидната жлеза
Доброкачествени неоплазми на щитовидната жлеза представляват новообразувания на жлезата и се означават, като аденоми. Най-честите доброкачествени неоплазми са фоликуларен и по-рядко онкоцитарен аденом.
Доброкачествени неоплазми на щитовидната жлеза се предполага, че могат да възникнат поради генетична предразположеност, недостиг на йод в храната (мултинодуларна гуша), повишена стимулация на тиреостимулиращия хормон, недостиг на определен ензим, прием на антитиреоидни лекарства, свръхрастеж на нормалните клетки на жлезата, щитовидни кисти, тиреоидит (болест на Хашимото), синдром на Peutz-Jeghers и др.
Синдромът на Peutz-Jeghers наречен още синдром на чревна полипоза, представлява явтозомно доминантно унаследяемо заболяване, което се характеризира с доброкачествени и/или злокачествени образувания щитовидната жлеза, пикочния и жлъчния мехур, тестисите, стените на бронхите, яйчниците, аденом на шийката на матката, образуване и натрупване на полипи в стомашно-чревния тракт, поява на сини или кафяви петна около и по устните, пръстите, устната кухина, рак на панкреаса и/или гърдата и др.
Коментари към Доброкачествени неоплазми на щитовидната жлеза