Дефекти на гръбначния стълб
Дефекти на гръбначния стълб представляват вродени нарушения в структурата и формата на прешлените, настъпващи още през ембрионалния период на развитие.
Дефекти на гръбначния стълб могат да настъпят в резултат на нарушения в ембрионалното развитие, въздействие на тератогенните фактори през бременността (злоупотреба с алкохол, наркотици, никотин, прием на лекарства с тератогенен ефект, излагане на радиационни лъчения, токсични вещества), недохранване на майката, твърде млада или твърде голяма възраст на майката, спина бифида, синдром Ярко-Левин (Jarcho-Levin), синдром Арског (Arskog), синдром Нунан (Noonan), синдром на Даун (Down), синдром на Марфан (Marfan), синдром на Килпел-Фейл (Klippel-Feil), синдром на Голденхар (Goldenhar), синдром на Шарко-Мари-Тут (Charcot-Marie-Tooth) и др.
Спина бифида (Spina bifida) представлява вроден дефект на невралната тръба, който се изразява в непълно затваряне на прешлените на гръбнака по време на бременността. Детето се ражда с парализа на долните крайници или умира скоро след раждането поради инфекция. Заболяването се вижда като бучка в долната част на гърба и характерно окосмяване в същата област. Няма данни, които да потвърдят, че заболяването има генетична предразположеност, но се знае, че приемането на фолиева киселина по време на бременността намалява с до 70 % появата на заболяването.
Коментари към Дефекти на гръбначния стълб