Деструкция на носните кости
Деструкция на носните кости: представлява състояние, характеризиращо се с разрушаване на костната и хрущялна тъкан на носа.
Деструкция на носните кости може да се дължи на инфекциозни заболявания, остеомиелит, злокачествени костни тумори, фрамбезия и други.
Фрамбезията (Framboesia) е хронична трепонематоза, която се среща предимно в страните с влажен ртапически климат - Африка, Азия, Южна Америка, Океания. Заболяването се характеризира с образуване на кожни грануломатозни лезии, придружени от костни и периостни изменения и без засягане на висцералните органи и ЦНС. Фрамбезиозата се предава главно по контактен битов механизъм, като заразяването по полов път е значително по-рядко (1-2%), а трансплацентарното предаване на инфекцията се счита за невъзможно. Най-голяма е честотата на заболелите деца между 2-5 години (75%) и юноши до 15 години, като възрастните боледуват по-рядко. Входна врата на инфекцията се явява увредената кожа и видими лигавици. Инкубационният период на заболяването е между 3 и 6 седмици (2 седмици до 3 месеца). Костните промени в късният стадий се характеризират с различни форми на хипертрофични периостити и остити. Особено характерен е мутилиращият ринофарингит - т.нар. гангоза. Той започва с упорит ринит, като в последствие настъпва разрушаване на меките тъкани, а след това и на костите в назофарингеалната област с перфорация на мекото и твърдото небце. Може да се получи обширна деструкция на централните части на лицето, водещи до обезобразяване, а често и до летален край.
Коментари към Деструкция на носните кости