Демиелинизация на периферните нерви
Демиелинизация на периферните нерви представлява заболяване на нервната система, при което настъпва разрушаване на миелиновата обвивка на невроните.
Периферната нервна система е продължение на ЦНС, като тя служи за свързване на ЦНС с крайниците и органите на тялото. Периферната нервна система като, за разлика от ЦНС не е защитена от костите на черепа, гръбначният стълб и кръвно-мозъчната бариера.
Демиелинизация на периферните нерви може да се причини от наследствени заболявания, епилепсия, инсулт, мозъчен тумор, инфекциозни агенти, интоксикация с химикали (олово, арсен, живак), автоимунни реакции (лупус, ревматоиден артрит), невролептици, синдром на Гилен-Баре (Guillain-Barre), хронична възпалителна демиелинизираща полиневропатия, болест на Шарко-Мари-Тот, прогресивна възпалителна невропатия, синдром на карпалния тунел, амилоидоза, диабет, херпес зостер, витаминна недостатъчност (B12, фолиева киселина), прием на алкохол, СПИН, сифилис, бъбречна недостатъчност, болест на Фабри (Fabry), заболявания на кръвоносните съдове, метаболитни нарушения, процеси на стареене, радикулит, плексит, неврит, парализа на Бел, ишиас, невралгия, множествена склероза, синдром на Смит-Лемли-Опитц и др.
Синдром на Смит-Лемли-Опитц (Smith-Lemli-Opitz) е рядко автозомно рецесивно генетично заболяване, което включва нарушение в синтеза на холестерол. Това води до малък размер на бебето при раждането, умствено изоставане, кривогледство, синдроктилия, аномалии на гениталиите, хипоспадия, аномалии на горните дихателни пътища, бъбречна кистозна дисплазия, трудности при храненето и др.
Коментари към Демиелинизация на периферните нерви