Демиелинизация на бялото вещество на мозъка
Демиелинизация на бялото вещество на мозъка: загуба на веществото (миелин) покриващо дългите израстъци (аксони) на нервните клетки, участващи в преноса на нервни импулси, а миелинът ускорява предаването. Загубата на миелин може силно да забави и дори да блокира този процес.
Демиелинизация на бялото вещество на мозъка може да се установи при различни заболявания като множествена склероза, оптичен невромиелит (Devic disease), остър дисеминиран енцефаломиелит, трансверзален миелит, хронична възпалителна демиелинизираща полиневропатия, прогресивна мултифокална левкоенцефалопатия, синдром на Guillain-Barre, левкодистрофия, болест на Александър, болест на Канаван (Canavan), синдром мозъка-кости-мазнини и други.
Синдром мозъка-кости-мазнини е генетично заболяване, засягащо мозъчната дейност, костно-ставния апарат и обмяната на мазнините. Проявява се със симптоми като мозъчни проблеми, увреждане на паметта, поведенчески смущения, липса на задръжки, атрофия на мозъчната кора, демиелинизация на бялото мозъчно вещество, глиоза на бялото вещество, дилатация (разширение) на мозъчните вентрикули, костни кисти, отоци на китката и глезена, болки в глезена и китката, импотентност, фригидност, нарушение в речта, анормална ЕЕГ, неврофибриларни сплитания и други.
Коментари към Демиелинизация на бялото вещество на мозъка
Йонита Ангелова
На 68 години съм.При демиелинизация от съдов тип може ли да се мисли за МС? И ако не какъв е начинът да се възстанови или забави този процес?
Здравейте! Демиелинизацията от съдов тип се различава от множествената склероза (МС). При МС демиелинизацията е резултат от автоимунен процес, който атакува миелина в централната нервна система, докато при съдов тип демиелинизация, увреждането на миелина е свързано със съдови промени.
При МС се наблюдават специфичните лезии на мозъка и гръбначния мозък при образно изследване. Съдовите промени са по-често свързани с рискови фактори като високо кръвно налягане, диабет, висок холестерол и пушене.
Лечение и забавяне на процеса при съдова демиелинизация може да включва контрол на рисковите фактори (например поддържането на оптимално кръвно налягане и холестерол в норма, спиране на тютюнопушенето могат значително да забавят прогресията на съдовите промени в мозъка), здравословно хранене (диета, богата на антиоксиданти, омега-3 мастни киселини и ниско съдържание на наситени мазнини може да подпомогне здравето на съдовете и да намали риска от съдови увреждания), лекарства за подобряване на кръвообращението и контрол на рисковите фактори.
Лекар специалист ще може най-добре да оцени състоянието и да изготви подходящ план за контрол на съдовата демиелинизация.
На 68 години съм.При демиелинизация от съдов тип може ли да се мисли за МС? И ако не какъв е начинът да се възстанови или забави този процес?