Дегенерация на периферната нервна система при отравяне
Дегенерация на периферната нервна система при отравяне означава развитие на дегенеративни промени в периферните нервни влакна и нервни възли под действието на определено отровно вещество, които могат да се изразяват с нарушена сетивност и/или подвижност в определени части на крайниците и тялото.
Дегенерация на периферната нервна система при отравяне може да се наблюдава под действието на дисулфирам, талиев сулфат, хексан, полихлорирани дибензофурани, цисплатин, колхицин и други.
Талиевият сулфат е силно токсично съединение, което в миналото е намирало широко приложение в различни области, но днес се използва главно за различни лабораторни експерименти, като източник на елемента талий и за получаване на талиев сулфид, който има много висока електрична проводимост при облъчване с инфрачервени лъчи. При попадане в организма, талиевият сулфат бързо предизвиква отравяне, като засяга почти всички тъкани в организма, но най-вече нервната система, бъбреците, стомашно-чревния тракт и кожата. При отравяне се наблюдават силна и пристъпна коремна болка, повръщане, анорексия, диария, стоматити, загуба на тегло, парестезии, главоболие, парези, делириум, треска, тремор и други, като в по-тежките случаи до 1-2 дни настъпва кома или смърт поради съдов колапс. По късните ефекти от отравянето могат да включват кожни лезии, косопад, аборти и малформации в плода при бременност, тумори, хемолиза, дегенеративни промени в периферната нервна система и други.
Коментари към Дегенерация на периферната нервна система при отравяне