Дегенерация на задните стълбове на гръбначния мозък
Дегенерация на задните стълбове на гръбначния мозък представлява разрушаване на нервна тъкан в гръбначният мозък. Задните стълбове (коренчета) се образуват от бялото мозъчно вещество, от които излизат коренче, носещи сетивни влакна.
Дегенерация на задните стълбове на гръбначния мозък може да се установи при някои заболявания, като множествена склероза, болест на Хънтингтън (Huntington), болест на Паркинсон (Parkinson), атаксия на Фридрайх, сенилна деменция, амиотрофична латерална склероза, паранеопластичен синдром, травма на гръбначният стълб, страничен ефект от някои лекарства (фенобарбитал, бензодиазепини), употреба на наркотици и алкохол, отравяне с тежки метали и др.
Атаксия на Фридрайх (Friedreich ataxia) е генетично заболяване, свързано с разрушаване на мозъчна тъкан в гръбначния мозък. Заболяването се развива бавно, но с времето прогресира. Характеризира се с дегенерация на задните стълбове на гръбначния мозък, кортикоспиналния и спиноцеребралния път, загуба на сухожилни рефлекси, треперене, хипергликемия, диабет, сколиоза, висок свод на ходилата, нарушения в слуха и зрението, загуба на мускулна маса на крайниците, загуба на разделителна чувствителност, нарушено възприемане на вибрации, нарушение на усещането за положението на тялото, загуба на координация, бавна атаксична реч, неясен говор, сърдечни проблеми, нистагъм и др.
Коментари към Дегенерация на задните стълбове на гръбначния мозък