Възпален мъжец
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Възпаление на мъжеца представлява развитие на възпалителен процес, засягащ висулката, разположена в задната част на мекото небце. Състоянието се характеризира със зачервяване, оток и болезненост в засегнатата зона. Мъжецът е познат още с термина увула (uvula), а възпалението на мъжеца се означава като увулит. Освен в процеса на преглъщане, мъжецът участва във формирането на говора и предпазването на дихателните пътища от попадане на храна или течности. Възпалението на мъжеца може да доведе до чувство за попаднало чуждо тяло в гърлото, болка и дискомфорт, затруднено преглъщане, а в някои случаи и промяна в гласа.
Възпаление на мъжеца може да се дължи на:
- Инфекциозни и паразитни болести - бактериални инфекции (стрептококова инфекция, дифтерия), вирусни инфекции (паротит, инфекциозна мононуклеоза, варицела, морбили, ХИВ инфекция), гъбични инфекции.
- Болести на дихателната система - епиглотит, фарингит, ларингит, тонзилит, грип, обструкция на дихателните пътища, пневмония, сънна апнея, настинка, ретрофарингеален абсцес.
- Болести на храносмилателната система - гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ).
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене, прием на алкохол.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма, алергична реакция, химични или други дразнещи вещества, медицински интервенции (тонзилектомия, интубация).
- Новообразувания - тумор на фаринкса.
По-чести причини за възникване
Инфекциозни причини
Вирусни инфекции: обикновената настинка и грипа са едни от най-честите причини, които водят до възпаление на мъжеца. Те се причиняват от вируси навлизащи през горните дихателни пътища, най-честите сред които са - грипни вируси, риноворуси, аденовируси, коронавируси и др. Възпаление на мъжеца може да възникне и като симптом на други вирусни заболявания като инфекциозна мононуклеоза, паротит, варицела, морбили и др. Обикновено тези заболявания са придружени и от други симптоми, характерни за даденото заболяване.
Бактериални инфекции: най-често срещаната бактериална инфекция, която се манифестира с възпаление на мъжеца, е стрептококовата ангина. Причинителят й е бактерията Streptococcus pyogenes. Други възможни причинители за развитие на увулит са: Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Corynebacterium diphtheriae и др. Бактериалните инфекции обикновено протичат с висока температура, силно зачервено гърло и подути сливици. В по-тежки случаи е възможно развитието на абсцес или разпространение на бактериите по кръвен или лимфен път.
Гъбични инфекции: те не са толкова често срещани в сравнение с вирусните или бактериалните, но в някои случаи могат да доведат до възпаление на мъжеца. Най-честият причинител е гъбичката Candida albicans. Тя е нормален обитател в устната кухина, но в някои ситуации може да се размножи неконтролируемо и да доведе до състояние, наречено кандидоза, което има възможност да засегне и увулата. Рискови фактори за развитие на кандидоза са отслабване на имунната система, продължителен прием на антибиотици и др.
Алергични реакции
Зачервяване и оток на мъжеца нерядко се наблюдава след вдишване или поглъщане на определени алергени, вследствие на което се развива алергична реакция. Тази реакция на организма може да да бъде резултат от консумация на определени храни с висок алергичен потенциал като яйца, фъстъци, глутен, морски дарове и др. Освен хранителни алергени, приемът на някои медикаменти или вдишването на прах, полени, акари, животинска козина могат да доведат до възпаление на мъжеца, в основата на което стои свръхреакция на имунната система.
Фактори на околната среда
Тютюнопушенето е сред главните фактори на околната среда, предизвикващи възпаление на мъжеца. Многобройните токсини съдържащи се в тютюневия дим имат директно токсично действие върху лигавицата и могат да доведат до хронични изменения. Продължителното вдишване на прах, замърсен въздух, химически вещества или друг вид респираторни дразнители също имат ключова роля при развитие на възпалителен процес, засягащ и увулата. Факторите на околната среда имат особено значение в комбинация с други състояния на организма като обезводняване на организма (дехидратация), наличие на подлежащо заболяване, отслабен имунитет и др.
Травми и наранявания
Редица травматични ситуации или медицински интервенции могат директно или индиректно да доведат до нараняване и последващо възпаление на мъжеца. Поради характерното си централно и изпъкнало разположение, увулата може да стане обект на различни механични увреждания като например при консумация на твърда храна или при контакт с рибена кост, която може да надраска и увреди лигавицата. Друг често срещан фактор за възпаление на мъжеца са някои медицински процедури, които се извършват в устната кухина или гърлото, където има риск мъжецът да бъде случайно увреден.
Симптоми
Възпалението на мъжеца може да предизвика различни симптоми в зависимост от подлежащата причина, наличието на съпътстващи фактори и общото здравословно състояние на организма. Най-често оплакванията включват:
- Подуване на мъжеца
- Зачервяване на мъжеца
- Болка в гърлото
- Болезнено преглъщане
- Промяна в гласа
- Хъркане
- Повишена температура
- Усещане за чуждо тяло в гърлото
В случай че възпалителният процес се дължи на инфекциозен причинител, симптомите обикновено се развиват бързо и са по-силни по тежест. Съпътстващи фактори като тютюнопушене, консумация на алкохол и продължително излагане на дразнители от околната среда могат да утежнят симптомите и да задълбочат възпалителния процес.
Диагноза
Препоръчително е да потърсите лекар, ако оплакванията се задълбочават или възникнат нови симптоми. Диагностицирането включва:
Разпит на пациента - лекарят задава въпроси с цел:
- Уточняване на симптомите и тяхната продължителност
- Наличие на придружаващи заболявания
- Наличие на установени алергии и възможен контакт с алергени
- Фактори на околната среда и вредни навици, които могат да доведат възпаление на мъжеца
Физикален преглед - лекарят прави оценка за степента на възпалителния процес като оглежда гърлото, най-често с помощта на шпатула. Търсят се признаци като оток, подуване, зачервяване, подуване на лимфните възли и други признаци на възпаление.
Лабораторни изследвания - за уточняване на състоянието може да се назначат кръвни изследвания, кръвни тестове или кожни проби за установяване на алергии. Възможно е вземането на гърлен секрет за култивиране и извършване на микробиологично изследване, в случай че се подозира бактериална инфекция.
Лечение
Поставянето на диагноза е от съществено значение за избора на подходящо лечение. Основната цел на лечението е да се ограничи възпалителния процес и да се овладеят симптомите. В някои случаи домашните мерки са достатъчни и възпалението на мъжеца може да се овладее без използването на медикаменти. За намаляване на болката и дискомфорта може да приложите следните съвети в домашни условия:
- Приемайте достатъчно течности - поддържането на добра хидратация е важно, но трябва да се има предвид, че течностите не е добре да се пият прекалено горещи или студени.
- Консумирайте топли напитки - препоръчва се пиенето на билкови чайове, които имат успокоително действие върху възпалената лигавица.
- Направете си гаргара със солена вода - препоръчително е водата да е затоплена.
- Избягвайте дразнители от околната среда - прах, замърсен въздух, тютюнев дим, консумация на алкохол.
Подходите за медикаментозно лечение зависят от основното заболяване и може да включват:
- Антибиотици
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВЛ)
- Антихистамини
- Кортикостероиди
Коментари към Възпален мъжец
Имам малка рана на мьжеца