Вродени дефекти на лицето
Вродени дефекти на лицето се наричат различни малформации и аномалии в лицевата област, които са налични още при раждането.
Вродени дефекти на лицето може да се дължат на: генетични болести, тумори, хидроцефалия, синдром на Нунан (Noonan), синдром на Даун, радиация, ембрионални нарушения, вродени инфекции, синдром на Кабуки (Kabuki), синдром на Едуардс, кокаинова фетопатия, синдром на Ейнджълман (Angelman), синдром на Крузо (Crouzon), лъчетерапия и радиация, синдром на Аперт (Apert), ахондроплазия, синдром на Търнър, тератогенно влияние на алкохол, синдром на Уилямс (Williams), употреба на наркотици и някои медикаменти, като например етретинат, фенобарбитална ембриопатия.
Фенобарбитална ембриопатия е състояние, което се предизвиква от прием на фенобарбитал от майката по време на бременност. Лекарството се използва при гърчове и като седативен хипнотик, но има силно тератогенно влияние и може да предизвика: вродени дефекти на лицето, симптоми на лекарствена абстиненция у новороденото, деформирани уши, липсваща бразда на горната устна, респираторна депресия, сърдечно заболяване, умствена изостаналост, малък нос, кръвоизливи, гърчове, голяма уста, раздразнителност, седловиден нос.
Коментари към Вродени дефекти на лицето