Висок ръст в детска възраст, но нисък в зряла възраст
Висок ръст в детска възраст, но нисък в зряла възраст представлява състояние, при което пациентът е по-висок от връстниците си като дете, но с настъпване на зрелостта става по-нисък в сравнение с околните.
Висок ръст в детска възраст, но нисък в зряла възраст може да се наблюдава при: хромозомни аномалии, множествена ендокринна неоплазия, преждевременен пубертет, синдром на Марфан (Marfan), хипертиреоидизъм, акромегалия, синдром на Клайнфелтер (Kleinefelter), адреногенитална дистрофия, синдром на Нунан (Noonan), синдром на Търнър (Turner), вродена хиперплазия на адреналните жлези.
Вродена хиперплазия на адреналните жлези (Congenital adrenal hyperplasia) е генетично заболяване, което се характеризира с нарушение на надбъбречните жлези. Като резултат се блокира продукцията на няколко важни хормона. Наблюдават се следните симптоми: висок ръст в детска възраст, но нисък в зряла възраст, уголемяване на адреналните жлези, прекалено рано развиване на простата и пениса при момчета, признаци на тежко заболяване, проявяващи се няколко дни след раждането, преждевременно окосмяване на пубиса при момчетата, ранно окосмяване на подмишничната област при момчетата, прекомерно окосмяване при жени, уголемен клитор, малки и незрели (хипопластични) тестиси, мъжка мускулатура при жени, акне, преждевременно за съответната възраст развитие на мускулатурата при момчета, нисък тон на гласа при жени, аменорея, псевдохермафродитизъм при жени.
Коментари към Висок ръст в детска възраст, но нисък в зряла възраст