Високо кръвно налягане в горната част на тялото
Високо кръвно налягане в горната част на тялото, или хипертония, представлява увеличаване на налягането върху стените на артериите от страна на кръвта.
Високо кръвно налягане в горната част на тялото обикновено се предизвиква от: напредване на възрастта, затлъстяване, заболявания на щитовидната жлеза, хронични бъбречни заболявания, сънна апнея, прием на медикаменти (кортикостероиди, противозачатъчни, хормони), коарктация на аортата и други.
Коарктация на аортата представлява автозомно-доминантно унаследим сърдечен дефект, който се изразява в анормално стесняване на част от аортата и проява на симптоми като хипертония. Тежестта на симптомите варира в зависимост от мястото на стесняването, както и от степента му. Коарктацията (стеснението) се наблюдава след разклоняването на съдовете, кръвоснабдяващи главата и ръцете. Коарктацията е често срещан вроден дефект, който се наблюдава в по-голяма степен при мъжете. Често състоянието се съчетава с други малформации на сърцето. Възможно е заболяването да протече безсимптомно, но по-често се наблюдават признаци като: високо кръвно налягане в горната част на тялото, главоболие при усилие, затруднено дишане при усилие. Коарктацията може да се прояви във всяка една възраст, но най-тежка е симптоматиката при новородените деца.
Коментари към Високо кръвно налягане в горната част на тялото