Високи кръвни нива на уреята
Високи кръвни нива на уреята представлява състояние, при което нивата на карбамид в кръвта надвишават нормалните физиологични стойности, които са между 1,7-8,2 ммол/л. Измерването на кръвната урея е един от тестовете, с които се оценява бъбречната функция, както и ефективността от лечението на бъбречната недостатъчност.
Уреята представлява общото количество уринен азот, който се продуцира в черния дроб в резултат на разграждането на белтъците и аминокиселините. Уреята е отпаден продукт и се елиминира от организма чрез урината под формата на амоняк.
Високи кръвни нива на уреята се свързват с различни заболявания на черния дроб и бъбреците, като остра и хронична бъбречна недостатъчност, запушване на пикочните пътища, гломерулонефрит, пиелонефрит, бъбречно-каменна болест, тежка дехидратация, възпалителни процеси, ракови заболявания, високопротеинова диета, намалена гломерулна филтрация, застойна сърдечна недостатъчност, стомашно-чревен кръвоизлив, треска, грануломатоза на Вегенер и други.
Грануломатозата на Вегенер (Wegener's granulomatosis) представлява възпаление на кръвоносните съдове (васкулит). Това възпаление ограничава притока на кръв към различните органи. При това заболяване по стените на малките и средните кръвоносни съдове се образуват огнищни разраствания в тъканта и микроскопични образувания наречени грануломи. Образуваните грануломи водят до некротизиращ васкулит. Точната причина за заболяването не е известна, но има доказателства, че болестта има имунологичен механизъм и участие на непознат антиген, който предизвиква хиперсензитивна реакция в организма. Основно значение в поставянето на диагнозата има доказването на антинеутрофилни цитоплазмени антитела. Грануломатозата на Вегенер е рядко срещано заболяване, засяга 3 души от 100 000. Ако заболяването не се лекува, голяма част от болните умират до две години след поставянето на диагнозата. Специфичните органи, които се засягат от заболяването са горните дихателни пътища, белите дробове и бъбреците, както и ушите, носа, очите, кожата, ставите. Признаците на заболяването могат да се развият внезапно или в продължение на месеци. Грануломатозата на Вегенер може да протече с някои от следните симптоми: пиелонефрит, кръв в урината, еритроцинти цилиндри, синузит, ерозия и перфорация на носната преграда, болка, парене, сърбеж, зачервяване на очите, перфорация на очната ябълка, двойно виждане, дакриоцистит, намалена острота на виждането, отит, намален слух, скованост и изтръпване в крайниците, подуване и болка в ставите (артрит), кожните прояви обикновено се развиват по долните крайници, като се изразява в поява на малки лилави или червени папулки, които в последствие некротизират (подобно на гангренозна пиодерма), развитие на феномен на Рейно с развитие на гангрена на върха на пръстите, кръвохрак, недостиг на въздух, упорита кашлица, множество нодуларни инфилтрати в белите дробове, болка в гърдите, постоянна хрема, треска, загуба на тегло. Лабораторните изследвания показват ускорено СУЕ, острофазови белтъци, увеличен брой левкоцити, високи кръвни нива на уреята.
Коментари към Високи кръвни нива на уреята