Вертикална надядрена офталмоплегия
Офталмоплегията представлява парализа (или слабост) на един или повече от мускулите, отговарящи за движението на очната ябълка, като причината може да е в заболяване на самите мускули, или в заболяване на нервите, които ги инервират.
Вертикалната надядрена (супрануклеарна) офталмоплегия е резултат от прогресивно дегенеративно заболяване водещо до парализа на очните нерви. Изразява се в нарушения в подвижността на погледа във вертикална посока.
Вертикалната супрануклеарна офталмоплегия може да се наблюдава при: болест на Парконсон, прогресивна супрануклеарна парализа, кортикобазална дегенерация, мултисистемна атрофия, черепно-мозъчна травма, множествена склероза, хипертиреоидизъм, аневризма на съдовете в главния мозък, туморни образувания в главния мозък, менингит, сифилис, алкохолизъм, мускулна дистрофия, фрактура на очната орбита, витаминен дефицит (витамин Б12), захарен диабет, миастения гравис, болест на Ниман-Пик (Niemann-Pick disease).
Болестта на Ниман-Пик е рядко срещано метаболитно разстройство, което се предава по наследство. Характеризира се с натрупване на липиди в тялото, поради дефицит на ензим, който ги разгражда. Наблюдават се следните симптоми: вертикална надядрена офталмоплегия, затруднение в преглъщането, невъзможност за поглеждане нагоре и надолу, затруднение в ходенето, прогресивна загуба на слуха и зрението, неврологични нарушения, изоставане във физическото развитие, умствено изоставане, корнеални опацитати, кафяво оцветяване на предната част на капсулата на лещата, мастни отлагания в органите, високи нива на холестерола и други.
Коментари към Вертикална надядрена офталмоплегия