Венозна некроза при грануломатоза на Вегенер
Венозна некроза при грануломатоза на Вегенер означава разрушаване на венозните съдове с последваща некроза при заболяването грануломатоза на Вегенер.
Венозна некроза, освен при грануломатоза на Вегенер, също така може да се дължи и на химиотерапия, алкохолизъм, употреба на стероиди, травма, кесонна болест, съдова компресия, хипертония, васкулит, сърповидно-клетъчна анемия, болест на Гоше, ревматоиден артрит, системен лупус еритематозус и други.
Грануломатозата на Вегенер (Wegener's granulomatosis) представлява възпаление на кръвоносните съдове (васкулит). Това възпаление ограничава притока на кръв към различни органи. При заболяването по стените на малките и средните кръвоносни съдове се образуват огнищни разраствания в тъканта и микроскопични образувания (грануломи). Образуваните грануломи водят до некротизиращ васкулит. Специфичните органи, които се засягат от заболяването са горните дихателни пътища, белите дробове и бъбреците. Признаците на заболяването могат да се развият внезапно или в продължение на месеци. Заболяването протича със следните специфични признаци: намаляване на слуха, отит, перфорация на очната ябълка, дакриоцистит, намалена острота на зрението, двойно виждане, болка, парене, сърбеж, зачервяване на очите, синузит, ерозия и перфорация на носната преграда, пиелонефрит, кръв в урината, скованост и изтръпване в крайниците, подуване и болка в ставите (артрит), кожните прояви обикновено се развиват по долните крайници, като се изразява в поява на малки лилави или червени папулки, некротизиращи в последствие (подобно на гангренозна пиодерма), развитие на феномен на Рейно с развитие на гангрена на върха на пръстите, множество нодуларни инфилтрати в белите дробове, недостиг на въздух, кръвохрак, болка в гърдите, упорита кашлица, постоянна хрема, треска, загуба на тегло. Лабораторните изследвания показват ускорено СУЕ, острофазови белтъци, увеличен брой левкоцити. Точната причина за заболяването не е известна, но има доказателства, че болестта има имунологичен механизъм и участие на непознат антиген, който предизвиква хиперсензитивна реакция в организма. Основно значение в поставянето на диагнозата има доказването на антинеутрофилни цитоплазмени антитела. Грануломатозата на Вегенер е рядко срещано заболяване, засяга 3 души от 100 000. Ако заболяването не се лекува, голяма част от болните умират до две години след поставянето на диагнозата.
Коментари към Венозна некроза при грануломатоза на Вегенер