Бъбречно дублиране
Бъбречно дублиране представлява вродена аномалия, при която се наблюдава наличието на два бъбрека вместо един от едната страна на тялото. Аномалията може да бъде и двустранна. В едни от случаите на бъбречно дублиране всеки бъбрек си има отделен уретер, а в други случаи бъбрекът е разделен на две половини с един уретер.
Бъбречно дублиране може да се дължи на чести инфекции на пикочните пътища, инфекциозни заболявания на родилката, нарушения в органогенезата, въздействие на тератогенните фактори върху плода (злоупотреба с наркотици, алкохол, никотин, медикаменти, излагане на радиационни лъчения, токсични вещества), синдром на Смит-Лемли-Опитц и др.
Синдромът на Смит-Лемли-Опитц (Smith-Lemli-Opitz) е генетично заболяване, при което се установява нарушение в синтеза на холестерола. Унаследява се по автозомно рецесивен начин. Синдромът се характеризира с недоразвитие на половите органи, страбизъм, променлив мускулен тонус, удължени надолу уши, стеснено лице, увеличаване броя на спираловидните завъртания в пръстовите отпечатъци, раждане на бебе с малки размери, синдактилия, полидактилия, агенезия на мазолестото тяло, макроцефалия, поведенчески промени, бъбречна кистозна дисплазия, хидронефроза, микроуретра, лека до тежка умствена изостаналост, бъбречно дублиране и др.
Коментари към Бъбречно дублиране