Бронхиални възли
Бронхиални възли представляват дифузни нодули, разположени по повърхността или в дълбочина на левия и десния бронх. В зависимост от броя и размера си, те могат да предизвикат стесняване на дихателните пътища.
Бронхиални възли могат да се установят при: ларинготрахеобронхиална папиломатоза, паракокцидиоидомикоза, лимфом, туберкулоза, неврофиброматоза, трахеобронхомалация, сквамозно клетъчен карцином на трахеята и бронхите, грануломатоза на Вегнер (Wegener's granulomatosis), трахеобронхиална амилоидоза, трахеобронхопатия остеопластика (Tracheobronchopathia osteoplastica) и други.
Трахеобронхопатия остеопластика е рядко развиващо се състояние, при което се наблюдават костни или хрущялни възелчета, разположени субмукозно в стените на трахеята и главните бронхи. Състоянието може да се стабилизира или да предизвика усложнения като ателектаза, бронхиектазии и постобструктивна пневмония, но рядко засяга въздушния поток в значителна степен. Наблюдават се: бронхиални възли, трахеални възли, кашлица, хемоптое, хрипове, дрезгавост, повтарящи се белодробни инфекции, дихателна недостатъчност.
Коментари към Бронхиални възли