Болка в ключицата

› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Ключицата (clavicula) е дълга, сравнително тънка кост, която се разполага хоризонтално, между лопатката и гръдната кост. Всеки човек има две ключици – една отляво и една отдясно. Могат да се палпират лесно точно под кожата в горната част на гръдния кош – от основата на шията до рамото.
Ключицата образува предната част на раменния пояс и помага за поддържане на движението и стабилността на раменете. Болката в ключицата е едно от най-честите оплаквания при посещение при ортопед или хирург. Може да е симптом на различни патологии, които изискват както незабавно лечение, така и системно наблюдение.
Болка в ключицата: болезнено усещане в областта на ключицата (дългата кост с форма на латинската буква "S", която е разположена над раменната кост и свързва лопатката с гръдната кост). Болката в ключицата е специфично неприятно усещане в областта на рамото, причинено от патология на самата ключица, околните меки тъкани и отдалечени органи. Тя може да бъде остра, тъпа, постоянна, периодична, болезнена, разкъсваща, пронизваща, натискаща, разкъсваща. В някои случаи се отбелязва връзка с метеорологичните условия, обостряне на хронични заболявания и други фактори.
Болките в ключицата могат да се дължат на:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - счупване на ключицата, изкълчване на рамото, навяхване и разтягане на свързващия апарат на шийния отдел на гръбначния стълб, контузия при ротация.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - ревматична полимиалгия, шийна спондилоза, остеоартрит, бурсит на рамото, артрит, синдром на удареното рамо, раменен импинджмънт (impingement syndrome), синдром на ротаторния маншон на рамото.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - шийно ребро.
По-чести причини за болка в ключицата
Травматични наранявания
Натъртване на областта на ключицата обикновено възниква при директен удар в рамото и се проявява с умерена болка, която постепенно отшумява. Раменният пояс е леко или умерено оточен, възможни са синини. Палпацията е болезнена. Функцията на крайника може да бъде донякъде ограничена поради повишена болка при движение.
Счупване на ключицата при възрастни възниква при удар в областта на рамото, падане върху рамото, лакътя или протегнатата ръка. Придружава се от много остра болка, понякога с хрущене. Впоследствие, в покой, болката донякъде отшумява, но при най-малкото движение се засилва, което принуждава пациента да поддържа болната ръка със здравата. Раменният пояс е оточен и деформиран. При някои пациенти изпъкналият край на фрагмента се вижда под кожата или излиза от раната. Рамото е спуснато, изместено напред и навътре.
Изкълчена ключица се получава в резултат на падане върху ръката или директен удар. В момента на нараняване има остра болка, понякога съчетана с щракване. Когато акромиалният край на ключицата е изместен, максималната болка се усеща точно над раменната става. Раменният пояс е деформиран, краят на ключицата стърчи нагоре и назад, лесно се връща на мястото си при натиск, но отново се измества при отслабване на натиска.
При изместване на стерналния край на ключицата пациентът се оплаква от болка в долната част на шията отляво или отдясно. Краят на костта е изместен нагоре, напред или зад гръдната кост. В първите два случая се отбелязва изпъкналостта му, в последния случай - рецесията му. Движението на пациенти с всички видове луксации на ключицата е ограничено, но възможно.
Дегенеративни процеси
Болката в дисталната част на ключицата може да бъде причинена от артроза на акромиоклавикуларната става. На етап 1 болката е слаба, тъпа, появява се само при повдигане на ръката нагоре, понякога придружена от щракване. На етап 2 болката става по-интензивна, болезнена и се притеснява от обичайните движения. На етап 3 движението е значително ограничено, болката е постоянна, а работоспособността е намалена.
Болката в проксималната част на ключицата се причинява от артроза на стерноклавикуларната става. Отначало се наблюдават само при резки движения. Тогава те се провокират от ежедневна активност, засилват се от дълбоки вдишвания, но клиничната картина остава по-слабо изразена, отколкото при засягане на акромиоклавикуларната става.
Ключицата често е засегната от деформиращ остеит. Патологията се проявява като непрекъсната тъпа болка, която се засилва в покой, след почивка. Ключицата се увеличава по обем, раменният пояс се деформира. Възможни са счупвания. Компресията на нерва е придружена от неврологични симптоми; ако е засегната близка става, се разкриват симптоми на артроза.
Възпалителни заболявания
Най-честата възпалителна причина за болка в областта на ключицата е миозитът. Среща се при вирусни и паразитни инфекции, след наранявания и при някои системни заболявания. Характеризира се с умерена болка при палпиране и движение, мускулна слабост. Засегнатият мускул е уплътнен. Възможна е лека локална хиперемия и субфебрилна температура.
Гноен периостит на ключицата се диагностицира доста рядко, проявява се като силна болка, която се увеличава в продължение на няколко дни, става потрепваща, пулсираща и лишава пациента от сън през нощта. Раменният пояс е едематозен, хиперемиран, палпацията е болезнена, може да се открие флуктуация при образуване на гнойно огнище. Телесната температура е повишена. Впоследствие гнойната колекция се разпространява в подлежащата кост, развивайки остеомиелит.
Хематогенният остеомиелит също е рядък. Характеризира се с непоносима остра болка. Болката е толкова силна, че пациентът замръзва в леглото, избягвайки всяко движение. Разкриват се локални признаци на възпаление. Наблюдават се втрисане, треска и силна слабост. По-рядко болката е умерена, състоянието остава близко до задоволително.
Посттравматичният и постоперативен остеомиелит на ключицата протича с подобни симптоми, но гнойният процес не се развива толкова бързо, синдромът на болката е по-слабо изразен и прогресира по-бавно. Патологията възниква след открити фрактури, операции на ключицата и се придружава от появата на гноен секрет от раната и влошаване на общото състояние.
Артритът на акромиоклавикуларните и стерноклавикуларните стави често има гноен характер и се образува, когато инфекцията се разпространява от близките остеомиелитични огнища. Те се проявяват като остри, потрепващи болки, които се засилват при движение. Ставната област е оточна, хиперемирана, локалната температура е повишена. Отбелязва се обща хипертермия.
Псориатичният артрит на стерноклавикуларните и акромиоклавикуларните стави е рядък и се свързва с и други стави (най-често коленете, раменете и малките стави на ръцете). Възможно е постепенно начало с нарастваща артралгия, която достига своя максимум през нощта и сутрин и намалява при движение. Болката е тъпа, болезнена, дърпаща. По-рядко се наблюдава остро начало със синдром на интензивна болка.
Онкологични лезии
Сред доброкачествените новообразувания на ключицата най-често се откриват хондроми, остеохондроми и по-рядко хондробластоми. Неоплазиите могат да останат асимптоматични за дълго време. С нарастването на тумора пациентът изпитва краткотрайна, неясна болка в ключицата, която се усилва с нарастването на тумора. Когато туморът компресира близките нерви и кръвоносни съдове, могат да се появят неврологични симптоми и развитие на трофични нарушения.
Рядко се диагностицират първични злокачествени новообразувания и метастатични лезии на ключицата. Те се проявяват като бързо нарастваща болка, която се засилва след физическо натоварване и през нощта. С течение на времето синдромът на болката става мъчителен, непоносим и може да бъде елиминиран само чрез приемане на наркотични аналгетици. Наблюдават се слабост, загуба на тегло, повишена умора, анемия и хипертермия.
Неврологични патологии
Болката в проекцията на ключицата е типична за цервикална остеохондроза, дискова херния, спондилоартроза и други неврологични патологии, придружени от компресия на нервните коренчета. Болката е дърпаща, стрелкаща, пареща, разпространяваща се от врата към рамото, често ирадиираща към ръката. Влошава се при завъртане на главата или движение на ръката. Може да се комбинира със световъртеж и нарушена чувствителност на крайниците.
Скаленус синдром възниква поради остеохондроза, нарушения на позата, наранявания, интензивни силови спортове и постоянен престой в неудобно статично положение. Обикновено се проявява като остра, интензивна болка в областта на врата и раменете, излъчваща се към рамото. Болката се засилва при движения на главата и крайниците и дълбоко вдишване. Мускулната сила на крайника е намалена и се откриват нарушения на кръвообращението.
Брахиалният плексит, който се развива на фона на наранявания, инфекциозни и дисметаболитни заболявания, се характеризира с болки в областта на ключицата, разпространяващи се в целия крайник. Синдромът на болката се засилва през нощта, по време на двигателна активност и се комбинира със слабост на крайниците, сензорни и трофични разстройства.
При скапулокостален синдром се появява болка в областта на лопатката, след това се разпространява до ключицата, излъчва се към шията, раменната става и по-рядко към гърдите. Болката се засилва при промяна на времето и движение. Понякога синдромът на болката достига висока интензивност, ограничавайки способността за работа и самообслужване.
Болка в рамото се наблюдава при цервикално ребро, придружено от компресия на нервните стволове. Имат пробождащ характер, възникват или се засилват при физическо усилие, резки движения в раменната става и шията, въртене на главата или повдигане на ръка. Болката в ключицата се комбинира с болка в предмишницата, понякога в рамото, шията и главата. Отбелязва се нарушена чувствителност на крайника.
Други причини
Болката в ключицата поради заболявания на вътрешните органи се причинява от дразнене на диафрагмалния нерв. Като се има предвид местоположението на патологичния фокус, се разграничават:
- Болка отдясно или отляво: фокална или лобарна пневмония, плеврит, субдиафрагмален абсцес, кървене в коремната кухина, тумори на диафрагмата.
- Болка в лявото рамо: ангина пекторис, миокарден инфаркт, панкреатит.
- Болка в дясното рамо: жлъчна дискинезия, холецистит, чернодробна колика, жлъчен перитонит, вирусен хепатит.
Болка в ключицата и околните тъкани може да се наблюдава при психични разстройства и депресия. Понякога синдромът на бързо преминаваща болка се провокира от прекалено интензивни тренировки, носене на тежки предмети в ръка или в чанта, преметната през рамо.
Симптоми
Симптомите зависят до голяма степен от точната причина за болка в ключицата. Възпалителните и дегенеративни процеси в началните етапи най-често протичат безсимптомно или леко изразени. В същото време те продължават да напредват.
В зависимост от причината за болката могат да се появят други симптоми:
- Нарушена подвижност на раменния пояс. Трудност възниква при опит за повдигане на ръцете или при извършване, на каквито и да е действия, като физически упражнения.
- Оток и възпаление. Наличието на подуване, зачервяване и локално повишаване на температурата.
- Ограничаване на мобилността. Затруднено движение на ръката и рамото, особено повдигане на ръката или завъртане на рамото.
- Хрускане и щракане.
- Слабост в ръката.
- Деформация на ключицата.
Диагноза
Диагнозата болка в ключицата се поставя от ортопед-травматолог. При неврологични причини за болка диагностиката се извършва от невролог, при соматична патология прегледът се извършва от лекари от съответните специалности. Предписват се следните диагностични процедури:
- Рентгенова снимка на ключицата. Основен преглед за костно-ставна патология. Изображенията визуализират линии на счупване, изместване на ставните повърхности при изкълчвания, нарушения в структурата и формата на костите при тумори, остеомиелит, деформиращ остеит, деформации, промени в конфигурацията на ставите при артроза и псориатичен артрит.
- Ултразвук на меки тъкани. Извършва се за оценка на състоянието на мекотъканните структури около ключицата. Разкрива признаци на възпаление и дегенерация, огнища на калцификация. При съдова компресия могат да се направят специални ултразвукови изследвания.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) и компютърна томография (КТ) на ключицата. Те се провеждат, за да се уточни естеството, местоположението и разпространението на патологичните промени, да се изяснят данните, получени по време на други диагностични манипулации, и да се избере тактика за консервативно или хирургично лечение.
- Електромиография и електроневрография. Използват се ако се подозира неврологична етиология на синдрома на болката. Служат за диагностициране на всички видове заболявания на периферната нервна система.
- Лабораторни изследвания. Предписват се общи и биохимични кръвни тестове за оценка на общото състояние, идентифициране на признаци на анемия и възпаление.
Списъкът с изследвания за увреждане на вътрешните органи се определя индивидуално. При патологични процеси в областта на гръдния кош се предписват ЕКГ, рентгенография на гръдния кош и компютърна томография на гръдния кош. При заболявания на хепатобилиарната система се извършва ултразвук, ЯМР и КТ на черния дроб и жлъчния мехур, както и тестове за определяне на нивото на билирубин. При наличие на симптоми на други заболявания на коремната кухина се извършва ултразвуково изследване на коремните органи. Ако има признаци на интраабдоминално кървене, се извършва диагностична лапароскопия.
Лечение
Пред диагностична грижа
В случай на нетравматични патологии без признаци на тежко възпаление, ръката се поддържа в покой, а върху засегнатата област се прилагат болкоуспокояващи и затоплящи средства. Прогресирането на болката, повишаването на телесната температура, появата на значителен оток и хиперемия са причина за незабавен контакт със специалист.
Консервативна терапия
При фрактури на ключицата се извършва репозиция, при деца крайникът се фиксира с пръстени на Делбе, а при възрастни - с превръзка на Дезо. Пациентите с натъртвания и нетравматични заболявания се препоръчват да намалят натоварването на крайника. Препоръчва се пълна почивка само в периоди на обостряне, препоръчва се поддържане на достатъчна двигателна активност, за да се избегне атрофия и развитие на контрактури.
При лечението на заболявания на ключицата широко се използват нелекарствени методи - масаж, лечебна физкултура. Терапията с ударна вълна се счита за обещаващ метод. Използват се следните видове физиотерапия:
- лекарствена електрофореза
- магнитна терапия
- лазерна терапия
- ултразвук
- електрическа стимулация.
Планът за лекарствена терапия се съставя, като се вземат предвид характеристиките на заболяването. При инфекциозни процеси е необходима антибиотична терапия. При хронични възпалителни и дегенеративни заболявания се предписват НСПВС с общо и локално действие и се извършват блокади с кортикостероидни лекарства.
Хирургично лечение
Най-често операциите на ключицата се извършват по време на лечението на наранявания и техните последствия. В зависимост от вида на увреждането се извършва следното:
- Остеосинтеза на ключицата. Показан е като спешна мярка в случай на увреждане или заплаха от увреждане на съдово-нервния сноп от костен фрагмент. Извършва се планирано, когато репозиционирането е неефективно и е невъзможно консервативното задържане на фрагментите в правилната позиция.
- Пластика на акромиоклавикуларната или стерноклавикуларната става.
- Пластична хирургия при псевдоартроза на ключицата. Препоръчва се при липса на сливане на фрагменти. Фрагментите се фиксират с помощта на костен автотрансплантат.
Ако има компресия на кръвоносни съдове и нерви поради вродена аномалия, може да се наложи резекция на цервикалното ребро. В някои случаи се извършват неврохирургични интервенции за други неврологични причини за болка. Туморите се изрязват или се извършва костна резекция.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Библиография
https://prohealthclinic.co.uk/blog/collarbone-pain/
https://www.health.com/collarbone-pain-8650024
https://www.krasotaimedicina.ru/symptom/hand-pain/collarbone
https://centrmrt.spb.ru/diagnostika-prichin-boli-v-klyuchice
https://klinikabudzdorov.ru/simptomy/bol-v-klyuchice/
Коментари към Болка в ключицата