Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Болка в яйчника

Болка в яйчника

от 17 май 2010г., обновено на 20 сеп 2024г.
Автор: Виктория Дочева
Болка в яйчника - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› По-чести причини за възникване 

› Симптоми  

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Болка в яйчника представлява състояние, което се характеризира с усещане за дискомфорт и болезненост в областта на единия или двата яйчника. Усещането за болка най-често се локализира в долната част на корема или в областта на кръста. В някои случаи болката може да се разпространи към различни части на тялото или да обхване цялата коремна област, което допълнително затруднява диагностицирането.

Яйчниците са чифтен орган и представляват важна част от репродуктивната система на жените. Те са разположени в малкия таз, от двете страни на матката. Тяхната функция е свързана с производство на яйцеклетки и различни хормони, които контролират процесите на менструация и овулация, а по този начин и процесът на размножаване. Болката в яйчника се среща най-често сред жени в репродуктивна възраст между 15 и 45 години. Причините за възникването могат да са различни като варират от обикновени физиологични процеси като менструация и овулация до някои по-тежки гинекологични заболявания.

Болка в яйчника може да се дължи на:

  • Болести на пикочо-половата система - оофорит, салпингооофорит, овариална киста, ендометриоза, торзия (усукване) на яйчника, тазово-възпалителна болест, сраствания в малкия таз.
  • Симптоми, признаци и отклонения от нормата - предменструален синдром, менструални крампи, овулаторна болка.
  • Бременност, раждане и послеродов период - извънматочна бременност.
  • Инфекциозни и паразитни болести - хламидия, гонорея, СПИН, инфекция с ХИВ, бактериална вагиноза, трихомониаза, туберкулоза. 
  • Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - синдром на поликистозни яйчници.
  • Новообразувания - доброкачествен тумор на яйчника, злокачествен тумор на яйчника.

По-чести причини за възникване

Овулация

Овулаторната болка в яйчника, наричана още болка на Мittelschmerz, се наблюдава в средата на менструалния цикъл, средно около 14-тия ден. Тя възниква в резултат на отделяне на зрялата яйцеклетка от яйчника и обикновено продължава няколко минути до няколко часа. Овулацията е физиологичен процес и болката в яйчника в повечето случаи отминава от само себе си. 

Болезнена менструация

Някои жени имат по-тежко протичаща менструация, която може да доведе до усещане за силни болки. Болезнената менструация, наречена още дисменорея, се дължи на свиване на мускулния слой в матката с цел отделяне на маточната лигавица. Менструалните крампи възникват поради повишено производство на простагландини и могат да се появят както по време на менструация, така и в предменструалния период. 

» Повече информация по темата: Болезнена менструация (дисменорея)

Възпаление на яйчника

Оофорит представлява възпаление на яйчника, което най-често се дължи на бактериални инфекции. Сред тях най-разпространени са заболяванията предавания по полов път, а именно хламидия с причинител Chlamydia trachomatis и гонорея с причинител Neisseria gonorrhoeae. Болката в яйчника, причинена от оофорит, може да бъде както остра, така и хронична в зависимост от продължителността на възпалителния процес. 

Киста на яйчника

Овариалната киста е една от най-често срещаните причини за възникване на болка в яйчника. Кистата представлява кухина, изпълнена с течност, която се намира върху или вътре в яйчника. Съществуват няколко видове кисти, които се различават както по размер, така и по вид тъкан от която са изградени. В повечето случаи кистите са асимптоматични, но при увеличаване на кистата или руптура (разкъсване) може да настъпи силна болка в яйчника. Разкъсването на киста обикновено причинява много остра и внезапна болка като може да се наложи спешна медицинска помощ.

Ендометриоза

Ендометриозата представлява хронично гинекологично заболяване, което се характеризира с наличие на ендометриална тъкан извън матката. Ендометриозата засяга най-често органите разположени в малкия таз (яйчници, фалопиеви тръби, влагалище, пикочен мехур), но може да се разпстространи и на по-далечни места в тялото като бъбреци, черен дроб, бял дроб, дифрагма и други. Ендометриозата причинява хронична болка, която има тенденция да се влошава при време на менструация. Заболяването също може да причини нередовен менструален цикъл, дисменорея, болка при полов контакт и понижение във фертилността. 

» Повече информация по темата: Ендометриоза

Торзия на яйчника

Усукването на яйчника е познато още с термина торзия на яйчника, произлизащ от латинското наименование torsio (усукване, завъртане). По време на усукването, яйчникът се завърта около своята ос като по този начин се притискат кръвоносните съдове и се намалява притока на кръв към овариалната тъкан. Торзия на яйчника представлява спешно гинекологично състояние, изискващо много бърза медицинска намеса, за да се предотвратят усложнения като некротизиране на яйчника и загуба на яйчникова функция. 

Симптоми

Симптоми при болка в яйчника

Болката в яйчника може да има различна продължителност и характер в зависимост от подлежащата причина. В зависимост източника, болката се разделя по няколко критерия:

  • По интензитет: лека, умерена, силна
  • По характер: тъпа, остра, пронизваща
  • По продължителност: периодична, постоянна, хронична

Острата болка обикновено е много интензивна и настъпва внезапно, най-често поради състояния като руптура на овариални киста, торзия на яйчника, извънматочна бременност и др. Острата болка обикновено изисква бърза медицинска намеса. За разлика от нея, хроничната болка най-често е тъпа болка, която продължава повече от 6 месеца. Тя се свързва главно с хронични заболявания като ендометриоза, синдром на поликистозни яйчници, хронични възпалителни процеси в тазовата област и др. В някои случаи, болката в яйчника може да се влоши при извършване на активна физическа активност, при уриниране или по време на сексуален акт.

В зависимост от състоянието, болката в яйчника може да бъде самостоятелен симптом или да бъде придружена от други оплаквания като:

  • Болезнена менструация (дисменорея)
  • Нередовна менструация
  • Подуване на корема
  • Усилено вагинално течение
  • Гадене и повръщане
  • Повишена температура 
  • Вагинално кръвотечение
  • Умора и раздразнителност

Диагноза

Диагноза при болка в яйчника

Болката в яйчника е симптом, който може да бъде свързан с различни по тежест състояния - от нормални физиологични процеси, за които не е необходима медицинска намеса, до сериозни състояния, изискващи бърза лекарска помощ. Целта на диагностичния процес е насочена към определяне на причината за поява на болка в яйчника и оценка на общото състояние на пациента. Основните диагностични методи включват:

  • Анамнеза и физикален преглед: събира се информация за сегашните оплаквания на пациента, включително подробно описание на болката - сила, характер, локализация и продължителност. Важно е да се уточни наличието на други придружаващи гинекологични проблеми или хронични заболявания. Освен че оценява общото състояние на пациента, физикалният преглед се фокусира върху палпацията на коремната област и установяване на локализацията и характерът на болката.
  • Лабораторни изследвания: проследяват се пълна кръвна картина, биохимичен профил, изследване на урина, маркери за възпаление, туморни маркери, хормонални изследвания и други.
  • Образни изследвания: основното изследване при болка в яйчника е ултразвуковото изследване. Чрез ехографията на корем може да се проследи структурата на яйчниците и да се установят различни патологии като кисти на яйчника, усукване на яйчника, туморни формации и др. По преценка на лекаря могат да се назначат допълнителни изследвания като компютърна томография (КТ), ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), лапароскопия и други.

Поради близкото разположение на яйчниците до други органи в коремната кухина и малкия таз, болката, която се усеща в тази област, може да произхожда от други структури и да не е свързана директно с яйчниците. В такъв случай е възможно болката да бъде излъчена към яйчника и по погрешка да се приеме за такава. Затова е важно да се направи диференциална диагноза с някои от следните състояния:

  • Апендицит
  • Панкреатит
  • Перитонит
  • Дивертикулит
  • Язва на стомах
  • Язва на дванадесетопръстник 
  • Чревна непроходимост (илеус)
  • Камъни в бъбреците (нефролитиаза)
  • Пикочни инфекции

Лечение

Лечение при болка в яйчника

Подходът за лечение на болка в яйчника е индивидуален и зависи от подлежащото заболяване. Лечението може да бъде консервативно или оперативно като в повечето случаи е комбинация и от двете. 

Консервативно лечение

Консервативното лечение може да включва различни медикаменти в зависимост от подлежащото заболяване, довело до болка в яйчника. То се използва при по-леки състояния, които не изискват спешна медицинска помощ. Лекарствата може да включват:

  • Аналгетици
  • Нестероидни-противовъзпалителни средства (НСПВС)
  • Орални контрацептиви
  • Прогестини
  • Гонадотропин-освобождаващи хормони 
  • Спазмолитици
  • Антибиотици
  • Физиотерапия

Оперативно лечение

Към оперативно лечение се пристъпва при спешни случаи или хронични заболявания, които не се повлияват от стандартната консервативна терапия. Възможни хирургични интервенции са:

  • Лапароскопия
  • Лапаротомив
  • Цистектомия
  • Овариектомия

 

Изображения: freepik.com



4.6/5 8 оценки

Библиография

https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24726-ovary-pain
https://www.webmd.com/women/ovarian-pain-causes-diagnosis-treatments
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cysts/symptoms-causes/syc-20353405
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/12106-pelvic-pain

Коментари към Болка в яйчника

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Болка в яйчника
    www.framar.bg 
    на 28 May 2025 в 05:39
    Коментирайте "Болка в яйчника"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Болка ниско в корема и натиск

преди 1146 дни, 7 часа и 58 мин.

Болка в гърлото и бял налеп на сливиците

преди 1157 дни, 20 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

[Updated] Temu Coupon For $200 Off [acu639380] For 2025

пред

Temu Coupon Code 70% Off ? "acu639380" For May 2025

преди 2 мин.

Temu Coupon Code ?100 Off United States [acu639380] For 2025

преди 10 мин.

What is Temu coupon code [acu639380] 40% off ?

преди 12 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИТАМИН E капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

ОРАКУИК ТЕСТ ЗА HIV 1/2 НЕИНВАЗИВЕН ОРАЛЕН

ПРИМА ТЕСТ ЗА ИНФЕКЦИЯ НА ПИКОЧНИТЕ ПЪТИЩА * 3

РУМИ ИЛИЕВА БАЛСАМ ЗА УСТНИ МОХИТО 4,3 мл

ДЖОНСЪН BEDTIME БЕБЕШКИ ШАМПОАН 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДЕАНКСИТ 0,5 mg /10 mg филмирани таблетки * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:53:49

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:52:36

БЯЛ ТРЪН СЕМЕ 100 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:51:14

БИЛКОВА АПТЕКА ТИНКТУРА КУРКУМА 50 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:50:18

РОВАТИНЕКС капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 май 2025г. в 16:50:02
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival