Болка в яйчника
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Болка в яйчника представлява състояние, което се характеризира с усещане за дискомфорт и болезненост в областта на единия или двата яйчника. Усещането за болка най-често се локализира в долната част на корема или в областта на кръста. В някои случаи болката може да се разпространи към различни части на тялото или да обхване цялата коремна област, което допълнително затруднява диагностицирането.
Яйчниците са чифтен орган и представляват важна част от репродуктивната система на жените. Те са разположени в малкия таз, от двете страни на матката. Тяхната функция е свързана с производство на яйцеклетки и различни хормони, които контролират процесите на менструация и овулация, а по този начин и процесът на размножаване. Болката в яйчника се среща най-често сред жени в репродуктивна възраст между 15 и 45 години. Причините за възникването могат да са различни като варират от обикновени физиологични процеси като менструация и овулация до някои по-тежки гинекологични заболявания.
Болка в яйчника може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - оофорит, салпингооофорит, овариална киста, ендометриоза, торзия (усукване) на яйчника, тазово-възпалителна болест, сраствания в малкия таз.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - предменструален синдром, менструални крампи, овулаторна болка.
- Бременност, раждане и послеродов период - извънматочна бременност.
- Инфекциозни и паразитни болести - хламидия, гонорея, СПИН, инфекция с ХИВ, бактериална вагиноза, трихомониаза, туберкулоза.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - синдром на поликистозни яйчници.
- Новообразувания - доброкачествен тумор на яйчника, злокачествен тумор на яйчника.
По-чести причини за възникване
Овулация
Овулаторната болка в яйчника, наричана още болка на Мittelschmerz, се наблюдава в средата на менструалния цикъл, средно около 14-тия ден. Тя възниква в резултат на отделяне на зрялата яйцеклетка от яйчника и обикновено продължава няколко минути до няколко часа. Овулацията е физиологичен процес и болката в яйчника в повечето случаи отминава от само себе си.
Болезнена менструация
Някои жени имат по-тежко протичаща менструация, която може да доведе до усещане за силни болки. Болезнената менструация, наречена още дисменорея, се дължи на свиване на мускулния слой в матката с цел отделяне на маточната лигавица. Менструалните крампи възникват поради повишено производство на простагландини и могат да се появят както по време на менструация, така и в предменструалния период.
» Повече информация по темата: Болезнена менструация (дисменорея)
Възпаление на яйчника
Оофорит представлява възпаление на яйчника, което най-често се дължи на бактериални инфекции. Сред тях най-разпространени са заболяванията предавания по полов път, а именно хламидия с причинител Chlamydia trachomatis и гонорея с причинител Neisseria gonorrhoeae. Болката в яйчника, причинена от оофорит, може да бъде както остра, така и хронична в зависимост от продължителността на възпалителния процес.
Киста на яйчника
Овариалната киста е една от най-често срещаните причини за възникване на болка в яйчника. Кистата представлява кухина, изпълнена с течност, която се намира върху или вътре в яйчника. Съществуват няколко видове кисти, които се различават както по размер, така и по вид тъкан от която са изградени. В повечето случаи кистите са асимптоматични, но при увеличаване на кистата или руптура (разкъсване) може да настъпи силна болка в яйчника. Разкъсването на киста обикновено причинява много остра и внезапна болка като може да се наложи спешна медицинска помощ.
Ендометриоза
Ендометриозата представлява хронично гинекологично заболяване, което се характеризира с наличие на ендометриална тъкан извън матката. Ендометриозата засяга най-често органите разположени в малкия таз (яйчници, фалопиеви тръби, влагалище, пикочен мехур), но може да се разпстространи и на по-далечни места в тялото като бъбреци, черен дроб, бял дроб, дифрагма и други. Ендометриозата причинява хронична болка, която има тенденция да се влошава при време на менструация. Заболяването също може да причини нередовен менструален цикъл, дисменорея, болка при полов контакт и понижение във фертилността.
» Повече информация по темата: Ендометриоза
Торзия на яйчника
Усукването на яйчника е познато още с термина торзия на яйчника, произлизащ от латинското наименование torsio (усукване, завъртане). По време на усукването, яйчникът се завърта около своята ос като по този начин се притискат кръвоносните съдове и се намалява притока на кръв към овариалната тъкан. Торзия на яйчника представлява спешно гинекологично състояние, изискващо много бърза медицинска намеса, за да се предотвратят усложнения като некротизиране на яйчника и загуба на яйчникова функция.
Симптоми
Болката в яйчника може да има различна продължителност и характер в зависимост от подлежащата причина. В зависимост източника, болката се разделя по няколко критерия:
- По интензитет: лека, умерена, силна
- По характер: тъпа, остра, пронизваща
- По продължителност: периодична, постоянна, хронична
Острата болка обикновено е много интензивна и настъпва внезапно, най-често поради състояния като руптура на овариални киста, торзия на яйчника, извънматочна бременност и др. Острата болка обикновено изисква бърза медицинска намеса. За разлика от нея, хроничната болка най-често е тъпа болка, която продължава повече от 6 месеца. Тя се свързва главно с хронични заболявания като ендометриоза, синдром на поликистозни яйчници, хронични възпалителни процеси в тазовата област и др. В някои случаи, болката в яйчника може да се влоши при извършване на активна физическа активност, при уриниране или по време на сексуален акт.
В зависимост от състоянието, болката в яйчника може да бъде самостоятелен симптом или да бъде придружена от други оплаквания като:
- Болезнена менструация (дисменорея)
- Нередовна менструация
- Подуване на корема
- Усилено вагинално течение
- Гадене и повръщане
- Повишена температура
- Вагинално кръвотечение
- Умора и раздразнителност
Диагноза
Болката в яйчника е симптом, който може да бъде свързан с различни по тежест състояния - от нормални физиологични процеси, за които не е необходима медицинска намеса, до сериозни състояния, изискващи бърза лекарска помощ. Целта на диагностичния процес е насочена към определяне на причината за поява на болка в яйчника и оценка на общото състояние на пациента. Основните диагностични методи включват:
- Анамнеза и физикален преглед: събира се информация за сегашните оплаквания на пациента, включително подробно описание на болката - сила, характер, локализация и продължителност. Важно е да се уточни наличието на други придружаващи гинекологични проблеми или хронични заболявания. Освен че оценява общото състояние на пациента, физикалният преглед се фокусира върху палпацията на коремната област и установяване на локализацията и характерът на болката.
- Лабораторни изследвания: проследяват се пълна кръвна картина, биохимичен профил, изследване на урина, маркери за възпаление, туморни маркери, хормонални изследвания и други.
- Образни изследвания: основното изследване при болка в яйчника е ултразвуковото изследване. Чрез ехографията на корем може да се проследи структурата на яйчниците и да се установят различни патологии като кисти на яйчника, усукване на яйчника, туморни формации и др. По преценка на лекаря могат да се назначат допълнителни изследвания като компютърна томография (КТ), ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), лапароскопия и други.
Поради близкото разположение на яйчниците до други органи в коремната кухина и малкия таз, болката, която се усеща в тази област, може да произхожда от други структури и да не е свързана директно с яйчниците. В такъв случай е възможно болката да бъде излъчена към яйчника и по погрешка да се приеме за такава. Затова е важно да се направи диференциална диагноза с някои от следните състояния:
- Апендицит
- Панкреатит
- Перитонит
- Дивертикулит
- Язва на стомах
- Язва на дванадесетопръстник
- Чревна непроходимост (илеус)
- Камъни в бъбреците (нефролитиаза)
- Пикочни инфекции
Лечение
Подходът за лечение на болка в яйчника е индивидуален и зависи от подлежащото заболяване. Лечението може да бъде консервативно или оперативно като в повечето случаи е комбинация и от двете.
Консервативно лечение
Консервативното лечение може да включва различни медикаменти в зависимост от подлежащото заболяване, довело до болка в яйчника. То се използва при по-леки състояния, които не изискват спешна медицинска помощ. Лекарствата може да включват:
- Аналгетици
- Нестероидни-противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Орални контрацептиви
- Прогестини
- Гонадотропин-освобождаващи хормони
- Спазмолитици
- Антибиотици
- Физиотерапия
Оперативно лечение
Към оперативно лечение се пристъпва при спешни случаи или хронични заболявания, които не се повлияват от стандартната консервативна терапия. Възможни хирургични интервенции са:
- Лапароскопия
- Лапаротомив
- Цистектомия
- Овариектомия
Изображения: freepik.com
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24726-ovary-pain
https://www.webmd.com/women/ovarian-pain-causes-diagnosis-treatments
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cysts/symptoms-causes/syc-20353405
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/12106-pelvic-pain
Коментари към Болка в яйчника