Болка в опашната кост

› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Лечение
Въведение
Болка в опашната кост представлява усещане за дискомфорт и болезненост в малката триъгълна кост, разположена в долната част на гръбначния стълб. Състоянието е известно под термина кокцидиния. Болката може да варира от лека до силна и често причинява значителни затруднения в извършване на ежедневните дейности - ходене, стоене, изправяне, изкачване на стълби и др.
Опашната кост представлява рудиментарен остатък от опашката на предците на човека. Тя е съставена от 3-5 срастнали прешлена, разположени под кръстната кост на гръбначния стълб. Основната функция на опашната кост е свързана с поддържане на баланс и стабилност на таза. Тя се явява място за прикрепване на редица мускули и връзки, участващи в движението на долната част на тялото.
Болката в опашната кост може да се дължи на:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - изкълчване на опашната кост, фрактура на опашната кост, травматично увреждане на тъканите в областта на опашната кост.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - пилонидална киста.
- Болести на опорно-двигателната система - остеоартрит, анкилозиращ спондилит, остеомиелит, фибромиалгия, остеофити (костни шипове).
- Новообразувания - остеохондром, костни метастази.
- Болести на нервната система - мускулни спазми, невропатия.
- Други - естествено раждане, проблеми след оперативни интервенции, киста на Тарлов (Tarlov cyst), фантомна болка.
По-чести причини за възникване
Травматични наранявания
Травмите и ударите са една от основната причина за възникване на болка в опашната кост. Тези наранявания обикновено се случват при директен удар или падане върху опашната кост. Най-разпространеният механизъм за възникване на травма включва падане върху седалището, при което опашната кост поема голяма част от удара. Това може да доведе до различни степени наранявания - от натъртване на костта и околните меки тъкани до по-тежки травми като фрактура на опашната кост. Травматичните наранявания изискват лекарска намеса и назначаване на подходящо лечение, за да се избегнат бъдещи усложнения и хронифициране на болката.
Продължително седене
Болка в опашната кост е често срещан проблем при хора, които прекарват дълги часове в седнало положение. Продължителното стоене върху твърди повърхности оказва значителен натиск върху опашната кост и води до прекомерен дискомфорт, а в някои случаи и болезненост в дадената зона. Особено рискова група са хора, работещи на бюро или такива, които прекарват дълги часове в шофиране. Липсата на движение и неправилната стойка допълнително водят до натоварване на опашната кост и влошаване на състоянието. За предотвратяване на болката и дискомфортът се препоръчват по-чести почивки и раздвижване, както и използване на ергономични столове или възглавници, с цел да се намали натискът върху опашната кост.
Пилонидална киста
Пилонидалната киста се характеризира с образуване на кухина или канал в областта на опашната кост. Дължи се най-често на врастнали косми и натрупване на мъртви кожни клетки. Тези натрупвания могат да се инфектират и да се развие възпалителен процес, при който се събира колекция от гной и води до формиране на пилонадален абсцес. Един от главните признаци на пилонидалната киста е болката в областта на опашната кост, която обикновено се засилва при продължителен престой в седнало положение и натиск върху опашната кост. Болката често е придружена от подуване, зачервяване и повишена чувствителност в дадената област. Пилонидалната киста има възможност за често рецидивиране и обикновено се лекува чрез дрениране и хирургическо отстраняване.
» Повече информация по темата: Пилонидална киста
Естествено раждане
Нараняването на опашната кост е потенциално усложнение на раждането по естествен път, което може да доведе до продължителна болка и дискомфорт в опашната област. По време на естественото раждане бебето има пряк контакт с опашната кост, която в случая се намира в основата на родовия канал. Това я прави силно податлива на различни наранявания, натъртвания, разкъсване на околните меки тъкани или в по-тежки случаи дори фрактура. Болка в опашната кост след раждане се наблюдава предимно при данни за едър плод, жени с тесен таз, неправило прилежание на плода или при ситуации, налагащи използването на форцепс.
Мускулно-скелетни нарушения
Болка в опашната кост често се свързва с различни мускулно-скелетни заболявания, тъй като опашната кост се явява важно анатомично място за прикрепване за мускулите и сухожилията, които поддържат структурата на тазовото дъно. Една от най-често срещаните причини за кокцидиния е остеоартритът, който се характеризира с дегенеративни изменения в ставите, свързващи опашната кост с останалата част на гръбначния стълб. С времето хрущялът, който предпазва ставните повърхности, се износва и води до значително триене между костите и болезненост в опашната кост. Също така, заболявания като фибромиалгия, които причиняват хронични мускулни и ставни болки, могат да засегнат и областта на опашната кост.
Симптоми
Симптомите и характерът на болката в опашната кост могат да варират и интензивността им зависи от подлежащата причина за възникване. Обикновено болката е локализирана в долната част на гръбначния стълб, точно над седалището. Харатерно за болката е, че се усилва значително при продължителен престой в седнало положение, особено на твърди повърхности. Хората се оплакват от повишен дискомфорт при движения като навеждане, изправяне и при прилагане на натиск върху опашната кост. Други симптоми, които могат да съпътстват болката са:
- Повишена чувствителност
- Зачервяване
- Подуване
- Сърбеж
- Изтичане на гной
- Нарушение на съня
- Хронична умора
Симптомите могат да се влошат при извършване на физическа активност и да повлияят ежедневни дейности като ходене, стоене, изкачване на стълби и др.
Кога да потърсите лекар?
Болка в опашната кост може да бъде безобидно състояние и в много случаи преминава от само себе си, без намесата на медицинска помощ. Това е възможно, когато причината за болка не е свързана с наличие на заболяване, а по-скоро се дължи на продължително седене на твърда повърхност или леки травми като натъртване на опашната кост. Въпреки това, ако болката е силна, продължава повече от няколко седмици и се влошава с времето, е препоръчително да се консултирате с лекар, за да се установи причината за възникване на болезненост и дискомфорт.
Лечение
Лечението при болка в опашната кост се назначава от лекар и зависи предимно от подлежащата причина и тежестта на състоянието. Основната цел е да се облекчи болката и да се подобри качеството на живот на пациента. Изборът на лечение трябва да бъде индивидуален спрямо нуждите на пациента, интензитетът и характерът на болката. То може да включва
- Промяна в начина на живот - препоръчително е да се ограничат дейности, оказващи натиск и допълнително напрежение върху опашната кост. Трябва да се избягва прекомерното натоварване, както и продължителното седене върху твърди повърхности. Използването на специални ергономични седалки и възглавници може да намали натиска върху опашната кост и да доведе до облекчаване на болката.
- Физиотерапия - играе ключова роля в лечебния процес като се фокусира главно върху методи и упражнения, укрепващи мускулите на тазовото дъно и долната част на гърба. Препоръчват се също лечебни масажи, които могат да доведат до отпускане на меките тъкани и подобряване на общото състояние.
- Лекарствена терапия - в зависимост от нуждите на пациента и подлежащото заболяване могат да се използват различни медикаменти като нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВЛ), мускулни релаксанти, болкоуспокоителни и др. В случаи, когато болката е много силна и нетърпима, могат да бъдат приложени и инжекции с кортикостероиди или локални анестетици в областта на опашната кост.
- Хирургическо лечение - в случаи, когато консервативните методи не са ефективни и симптомите не се облекчават, е възможно да се пристъпи към различни манипулации и инвазивни процедури по преценка на лекуващия лекар.
Продукти свързани със СИМПТОМА
МЕДТЕКСТИЛ ДЕТСКИ КОРЕКТОР 2005 РАЗМЕР M
АРМАГЕДОН СПОРТС КОРИГИРАЩ КОЛАН ЗА ПРАВИЛНА СТОЙКА
МЕДТЕКСТИЛ ЛЕЧЕБНО - ПРОФИЛАКТИЧЕН ЕЛАСТИЧЕН КОРСЕТ С 4 ТВЪРДИ РЕБРА 3011 РАЗМЕР XXL
ВАРИТЕКС ДОРЗОЛУМБАЛЕН ЕЛАСТИЧЕН КОРСЕТ С РЕГУЛИРУЕМА ВИСОЧИНА 140
Безплатна доставка за България!МЕДТЕКСТИЛ ДЕТСКИ КОРЕКТОР 2005 РАЗМЕР L
ОРТОТЕХ ДОРЗОФИКС S 10112
Безплатна доставка за България!Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10436-coccydynia-tailbone-pain
https://www.webmd.com/cancer/tailbone-pain-coccydynia
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/expert-answers/tailbone-pain/faq-20058211#:~:text=Tailbone%20pain%20is%20sometimes%20called,from%20arthritis%20or%20during%20childbirth.
СИМПТОМА е свързан към
- 15 упражнения при дискова херния и болки в кръста
- Упражнения за първа помощ при остра болка в кръста (сецване)
- Кои домашни и естествени средства може да преборят шиповете
- Алтернативно лечение на дископатия
- Методът на Маккензи при лечение на болка в кръста
- Лечебна тренировка за гръбначния стълб на академик Николай Амосов
- 6 полезни упражнения при радикулит и ишиас, които може да направите в леглото
- Упражнения за гръб в домашни условия за начинаещи
- Домашни средства и билки срещу цервикална спондилоза
- Лесни упражнения при болки в гърба и леки гръбначни изкривявания
Коментари към Болка в опашната кост