Болка в областта на щитовидната жлеза

Болка в областта на щитовидната жлеза: състояние, при което се изпитва болезнено усещане в областта на предната част на шията, където е разположена щитовидната жлеза.
Щитовидната жлеза е с форма на пеперуда, разположена в предната част на шията. Тя секретира хормони, които контролират метаболизма.
Най-честата причина за това болезнено усещане е възпалението на жлезата - тиреоидит.
Тиреоидитът е подуване или възпаление на щитовидната жлеза и може да доведе до прекомерно или недостатъчно производство на тиреоиден хормон. Има три фази на тиреоидит:
- тиреотоксична фаза - тиреотоксикозата означава, че щитовидната жлеза е възпалена и отделя твърде много хормони;
- хипотиреоидна фаза - прекомерното отделяне на хормони на щитовидната жлеза за няколко седмици или месеци е последвано от недостиг на такива. Това води до липса на хормони на щитовидната жлеза или хипотиреоидизъм;
- еутиреоидна фаза - по време на третата еутиреоидна фаза нивата на хормоните на щитовидната жлеза са нормални. Тази фаза може да дойде временно след тиреотоксичната фаза, преди да преминете към хипотиреоидна фаза, или може да дойде в края, след като щитовидната жлеза се е възстановила от възпалението и е в състояние да поддържа нормално ниво на хормоните.
Симптоми
Някои от често срещаните симптоми при проблеми с щитовидната жлеза, включват: умора, подуване в областта на шията, където е разположена жлезата, усещане за болка. Проявата на допълнителни симптоми е в зависимост от това дали щитовидната жлеза е неактивна (хипотиреоидизъм) или свръхактивна (хипертиреоидизъм).
При хипотиреоидизъм са характерни:
- умора;
- депресия;
- покачване на тегло;
- суха кожа;
- запек;
- мускулни болки;
- повишена чувствителност към студ.
При хипертиреоидизъм са характерни:
- тревожност и раздразнителност;
- отслабване;
- безсъние;
- сърцебиене;
- мускулна слабост;
- повишена чувствителност към топлина.
Болката в областта на щитовидната жлеза може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - киста на щитовидната жлеза, възпаление на щитовидната жлеза.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма.
- Новообразувания - рак на щитовидната жлеза.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - прием на определени медикаменти.
- Инфекциозни и паразитни болести - бактериални и вирусни инфекции.
Най-честата причина за болка в областта на щитовидната жлеза
Възпаление на жлезата
Възпалението на щитовидната жлеза се означава като тиреоидит. Съществуват различни видове на състоянието – за някои е характерно свръхпроизводство на хормони, за други липса на такива. Прекомерното количество хормони могат да предизвикат нервност и сърцебиене, а пониженото - умора и депресия. Сред най-честите видове на заболяването са:
- болест на Хашимото – това е най-често срещаният тип тиреоидит, наречен още автоимунен тиреодит. При него имунната система атакува щитовидната жлеза;
- субакутен тиреоидит – състоянието често се задейства от инфекция. При подострия тиреоидит обикновено има предсказуем модел за функционирането на щитовидната жлеза. Първо, в шийната област се проявява усещане за болезненост, жлезата произвежда твърде много хормони - хипертиреоидизъм. След това настъпва фаза на нормална функция, последвана от време, когато щитовидната жлеза произвежда твърде малко хормони - това се нарича хипотиреоидизъм. След около 12 - 18 месеца функцията на щитовидната жлеза се връща към нормалното си състояние;
- следродилен тиреоидит - той започва в рамките на година след раждането, особено при жени с анамнеза за проблеми с щитовидната жлеза. С лечението щитовидната жлеза обикновено се възстановява в рамките на 18 месеца;
- тих тиреоидит - както подсказва името, този вид възпаление на щитовидната жлеза няма симптоми. Подобно на следродилния тиреоидит възстановяването обикновено отнема до 18 месеца.
Библиография
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-thyroiditis#1
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15455-thyroiditis
Коментари към Болка в областта на щитовидната жлеза