Тежест и болка в главата при навеждане
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Лечение
Въведение
Тежест и болка в главата при навеждане представлява дискомфорт, причинен от усещане за болка и тежест при навеждане на главата напред. Често болката започва от едната страна на главата, като може да се разпространи и от другата страна.
Тежест и болка в главата при навеждане може да бъдат признак на:
- Болести на нервната система - мигрена, енцефалит, менингит, възпаление на лицевия нерв, кластърно главоболие, мозъчни тумори.
- Болести на дихателната система - синуит, ринит, грип.
- Болести на храносмилателната система - зъбобол.
- Болести на ухото и мастоидния израстък - отит, увреждане на тъпанчевата мембрана.
- Болести на окото и придатъците му - глаукома, ретробулбарен неврит.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - артериит на Такаясу (Takayasu's arteritis), цервикогенно главоболие, спондилоза на шийните прешлени.
- Болести на сърдечно-съдовата система - хипертония.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - алергична реакция, злоупотреба с алкохол.
- Болести на пикочо-половата система - предменструален синдром.
- Фактори, влияещи върху здравословното състояние - тютюнопушене, употреба на наркотици.
По-чести причини за възникване
Болести на сърдечно-съдовата система
Хипертония: представлява състояние на трайно повишаване на кръвното налягане. Нормалните стойности за възрастен човек са 120 mmHg (систолно налягане) и 80 mmHg (диастолно налягане). Хипертонията често протича безсимптомно, въпреки значително повишаване в стойностите на кръвното налягане, поради което тя е наричана още “тих убиец”. Тежест и болка в главата при навеждане е симптом, характерен за болните страдащи от хипертония. Той се дължи на изменения в кръвоносните съдови, водещи до повишено вътречерепно налягане. Високото кръвно налягане нерядко се свързва с прекомерно свиване и последващо разширяване на съдовете, което води до симптоми на пулсиращо главоболие и тежест в областта на главата. Други характерни симптоми са световъртеж, гадене, шум в ушите, стягане в гръдната област, кървене от носа и др.
» Повече информация по темата: Хипертония
Болести на дихателната система
Синуит (синузит): представлява възпаление на околоносните кухини, наречени синуси. Възпалителният процес често се развива едновременно или непосредствено след възпалението на носната кухина (ринит), поради което се означава още с термина риносинуит. Най-честата причина за възникване на синуит са бактериални, вирусни или гъбични инфекции, които водят до повишено отделяне на секрет и оток на лигавицата на синусите. Други възможни причини за развитие на заболяването са алергичните реакции, изкривена носна преграда, увеличена трета сливица, наличие на назални полипи и др. Възпалението на синусите е една от основните причини за възникване на тежест и болка в главата при навеждане. Дискомфортът се дължи на повишеното налягане в околоносните кухини поради задебеляване на лигавицата и прекомерна секреция на назален секрет в хода на възпалителния процес. Обикновено болката се засилва при натиск в областта на възпаления синус.
» Повече информация по темата: Синузит
Болести на ухото и мастоидния израстък
Отит: характеризира се с възпаление в областта на ухото, което може да засегне различни негови структури. Заболяването протича най-често на фона на респираторна инфекция, развиваща се в областта на назофаринкса. Различават се няколко вида отит според локализацията на възпалителния процес - във външното, средното или вътрешното ухо. В клиничната практика отитът се наблюдава обикновено като възпаление обхващащо средното ухо. Основните оплаквания в хода на заболяването са болки в ухото, изтичане на секрет, температура и нарушения в слуха. Обикновено възпалителният процес е самоограничаващ се, но в някои случаи може да се развият усложнения, някои от които са перманентни. Разпространение на възпалението в околните структури може да е придружено от дискомфорт и силни болки, които се засилват при промяна в позицията на главата.
Болести на костно-мускулната система
Цервикогенно главоболие: проявява се като болка в областта на главата поради нарушения в шийния отдел на гръбначния стълб. Цервикогенното главоболие може да бъде резултат от дисфункция в различни струкури на шията, по вероятните сред които са: междупрешленни стави или дискове, мускули на врата, нерви в шийната област и други. Болните страдащи от цервикогенно главоболие се оплакват от значителна болка, която започва от врата и се разпространява най-често към тила и слепоочията. Обикновено болката се засилва при движение на главата, особено при навеждане на главата напред.
Болести на нервната система
Мигрена: неврологично състояние, което се характеризира с повтарящи се епизоди на силно главоболие. Мигренозното главоболие се описва като пулсираща болка в главата, която обикновено трае няколко часа, но може да продължи и с дни. Болката обикновено се засилва при навеждане на главата напред или встрани поради увеличен приток на кръв и повишено вътречерепно налягане. В хода на мигренозен пристъп са характерни и симптоми като гадене, повръщане, чувство на замаяност, световъртеж, повишена чувствителност към звук и светлина. Главоболието най-често се локализира едностранно, но в някои случаи болните съобщават за болка и от двете страни на главата, т. нар “опасваща болка”.
» Повече информация по темата: Мигрена
Менингит: представлява възпалителен процес, обхващащ меките обвивки на мозъка, още познати като менинги. Менингитът в повечето случаи се развива в хода на бактериални или вирусни инфекции, но може да се дължи и на неинфекциозни причини като прием на някои медикаменти, химически отравяния, туморни процеси, автоимунни заболявания и др. Най-често заболяването протича с нарушение в продукцията и резорбцията на цереброспинална течност, което води до повишение на вътречерепното налягане. В резултат на това възниква тежест и силна болка в областта на главата, която може допълнително да се влоши при навеждане напред. Менингит протича с развитие и на други неврологични прояви, които включват фотофобия и фонофобия (дразнене от светлина и звук), зрителни нарушения, вратна ригидност, промени в поведението - раздразнителност, агресиност, халюцинации и други.
» Повече информация по темата: Менингит
Симптоми
В зависимост от естеството на подлежащата причина, симптомите на тежест и болка в главата при навеждане могат да варират от леки до тежки и да бъдат локализирани на различни места - тилната област, челото, слепоочията. Нерядко болката може да бъде придружени от следните оплаквания:
- Замаяност
- Гадене
- Повръщане
- Световъртеж
- Висока температура
- Скованост във врата
- Зрителни нарушения
- Чувствителност към звук и светлина
Кога да потърсите лекар?
Чувството за тежест и болка в главата при навеждане в повечето случаи са безобидни и отшумяват от само себе си. Препоръчително е да посетите лекар, ако главоболието персистира за дълъг период и не се повлиява от прием на болкоуспокояващи лекарства. В такива случаи болката в главата може да е признак на сериозно заболяване, изискващо бърза диагностика от специалист и започване на подходящо лечение. За да се диагностицира причината за възникване на болка при навеждане е необходимо лекарят да се запознае подробно с медицинската Ви история и да извърши подробен физикален преглед , включиттено оценка на неврологичен статус. Поставянето на точна диагноза може да включва още назначаване на:
Лечение
Лечението се базира на подлежащата приличина като в зависимост от това може да включва следните мекиманти:
- Аналгетици
- Нестероидни противовъзпалителни
- Антихистамини
- Антихипертензивни
- Трициклични антидепресанти
- Антибиотици
- Мускулни релаксанти
Библиография
https://www.verywellhealth.com/headache-when-bending-over
https://www.healthline.com/health/headache-when-bending-over
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17701-sinusitis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes
https://www.healthline.com/health/head-feels-heavy
Коментари към Тежест и болка в главата при навеждане