Аспирация на стомашно съдържимо
Аспирация на стомашно съдържимо: представлява всмукване на стомашно съдържание или повърната маса през трахеята и попадането й в белите дробове. Аспирация на стомашна киселина предизвиква химическа пневмония, наречена още аспирационен пневмонит (синдром на Мелделсон). Вдишването на стомашно съдържимо предизвиква химически изгаряния на трахеобронхиалното дърво и белодробния паренхим.
Аспирация на стомашно съдържимо може да се дължи на смущения в гълтането, в състояния на безсъзнание (кома, анестезия), при раждане, пневмония, гастроезофагеална рефлуксна болест, гърчове, интоксикация, инсулт, сърдечен арест, дисфагия, езофагеални стриктури, дивертикул на Ценкер, трахеостомия, трахеална интубация или стомашна сонда, множествена склероза, болест на Паркинсон (Parkinson's disease), миастения гравис, нарушен механизъм на затваряне на долния езофагеален сфинктер, бременност, склеродермия и други.
Дивертикулът на Ценкер (Zenker's diverticulum) е известен още като фаринго-езофагеален дивертикул, който представлява разширение на лигавицата на фаринкса над крикофарингеалния мускул (над горния сфинктер на хранопровода) в т.нар. триъгълник на Килиан. Това е фалшив дивертикул (псевдодивертикул), който е резултат от херния на лигавицата и субмукозата на триъгълника на Килиан. Дивертикулът на Ценкер е кръстен на немският патолог Фридрих Алберт фон Ценкер през 1877 г. Това състояние е най-често срещаният дивертикул на хранопровода (в 70% от случаите), засягащ предимно мъже в напреднала възраст (около 50 годишна възраст). Състоянието причинява инвалидизираща дисфагия (затруднено гълтане), кашлица след хранене, регургитация на несмляна храна часове след хранене, усещане за залепнала храна в гърлото и извършване на движения с езика за премахването й, инфекция, халитоза, аспирация на стомашно съдържимо, необяснима загуба на тегло.
Коментари към Аспирация на стомашно съдържимо