Аномалии на ушната мида
Аномалии на ушната мида: вродена деформация или увреждане на видимата част от слуховия апарат, означавана като външно ухо или ушна мида. Като деформация се счита всяко отклонение от обичайната форма, големина и местоположение.
Аномалии на ушната мида може да настъпят като самостоятелна аномалия, без функционални увреждания или да са проява на вродено заболяване или синдром, като брахиоотичен синдром тип 2, брахиоотичен синдром тип 3, синдром на Палистър-Хейл (Pallister-Hall), синдром на Клипъл-Фейл (Klippel-Feil), синдром Корнелия де Ланге (CdLS) и други.
Брахиоотичен синдром тип 3 е рядко наследствено заболяване, характеризиращо се с аномалии на ушите и брахиалните арки. Загубата на слух е променлива по отношение на възраст на поява и тежест. Брахиоотичен синдром тип 3 се причинява от дефект в хромозома 14q23. Той е подобен на брахио-ото-ренален синдром, но за разлика от него не е свързан с бъбречни аномалии. Симптомите на брахиоотичен синдром тип 3 включват брахиални кисти, брахиални фистули, куполообразна форма на ушите, аномалии на външното ухо, тесни слъзни канали, околоушни кисти и ямки, загуба на слуха и други.
Коментари към Аномалии на ушната мида